Giresun

REKTÖR ATTAR’DAN ANLAMLI GÜNDE ANLAMLI MESAJ

Rektör Prof. Dr. Aygün Attar, Mustafa Kemal Atatürk’e “Mareşallik” rütbesi ile “Gazilik” unvanının veriliş tarihinin yıl dönümü olan ve Gaziler Günü olarak kutlanan bugünün aynı zamanda Atatürk'ün Giresun'a gelişinin 90 yıldönümü olduğunu hatırlatı.

Attar, meajında şunları söyledi: "ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün hiç işgal görmemiş olan şehrimizi ziyaretlerinin 90.yıl dönümüdür. Giresun Üniversitesi olarak şehrimizin tarihindeki bu önemli günün gurur ve heyecanını tüm hemşehrilerimizle paylaşmanın mutluluğu içerisindeyiz.

Geçmişini bilmeyen, köklerine saygı duyup sahip çıkmayan milletler tarih sahnesinde uzun süre varlık gösterememişlerdir. Milletimizin birlik ve beraberliğinin; hür ve müstakil yaşama kararlılığımızın nişanesi olan devletimizin bugünlere gelmesinde en büyük pay hiç şüphesiz ki; şehit ve gazilerimizindir.  Vatanımızın bağımsızlığını ve bölünmez bütünlüğünü korumak için canları pahasına cepheye koşan, bu uğurda şehit olmayı göze alan gazilerimiz; vatanseverliğin yaşayan abideleridir. Vatanını canından aziz bilen, ölümü esarete tercih eden, şehitlik ve gazilik makamlarına erişmek için öne atılan kahramanlara sahip olduğumuz sürece bu coğrafyada birlik ve beraberlik içerisinde varlığımızı sürdüreceğimiz ise muhakkaktır.

Giresun Üniversitesi olarak; şehitlik mertebesine ve gazilik unvanına ulaşmış olan tüm vatan evlatlarına karşı yapılacak en anlamlı teşekkürün; onların bizlere emanet ettikleri kutsal vatanımıza sahip çıkacak bilinçte gençlerin yetişmesine hizmet etmek olduğu inancındayız.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle anıyor, hayatta olan gazi ve malullerimizi de minnet ve saygıyla selamlıyorum.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir