Eğitim

REKTÖR ATTAR,BAKÜ’YE GİDİYOR

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, Azerbaycan’ın Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi Alper Coşkun'un resmi davetlisi olarak Bakü'ye gidiyor. Attar, Azerbaycan Cumhuriyeti tarafından düzenlenen Kafkas İslam Ordusu'nun  Bakü'yü  İşgalden Kurtarışının  95. Yıldönümü nedeniyle düzenlenen törenlere katılacak.

Rektör Attar, Azerbaycan programı öncesinde yaptığı açıklamada, Büyükelçi Çoşkun'a teşekkür ederek," Azerbaycan'ın Kurtuluşu törenlerine davet edilmekten ve katılmaktan büyük  mutluluk ve onur duyacağım" dedi.cc
AZERBAYCAN'IN İKİ ÜNİVERSİTESİNDEN ATTAR'A FAHRİ DOKTORA PAYESİ

Attar, ayrıca Azerbaycan'da;  Bakü Avrasya Üniversitesi ve Odlar Yurdu Üniversitesi tarafından kendisine verilecek olan Fahri Doktora Ünvanı için düzenlenen  törenlere de katılacak.  Her iki üniversite daha önce aldığı kararla Rektör Attar'ı 'başarıları ve iki ülke arasındaki ilişkilerin eğitim yoluyla güçlendirilmesine yönelik çalışmaları’ nedeniyle bu unvana layık görerek Fahri Doktora unvanı verilmesi kararı almışlardı.

Açıklamasında; Bakü Avrasya Üniversitesi ve Odlar Yurdu Üniversitesi tarafından kendisine Fahri Doktora verilmesini de değerlendiren Aygün Attar, şunları söyledi: “Azerbaycan’da doğdum, eğitim ve öğretimimi orada yaptım, daha sonra Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak yaşamımı sürdürdüğüm ülkemde akademik unvanlar elde ettim ve Karadeniz’in şirin illerinden birisinde kurulan Giresun Üniversitesi’nde 6 yıllık görevimin sonunda Rektör oldum. 

Tek millet, iki devlet ülküsü adına,  Türkiye ile Azerbaycan arasındaki dostluğu ve kardeşliği geliştirmek için naçizane çaba gösteren birisi olarak değerlendirilmem gurur vericidir. Kısa bir süre önce Balkan Coğrafyasındaki  Kosova Cumhuriyeti nde Türklerin yoğun olarak yaşadığı Mamuşa Belediyesi tarafından  Türk-İslam Dünyasına katkı nedeniyle Üstün Hizmet Ödülü aldıktan hemen sonra, doğduğum ülkenin iki önemli üniversitesinden  Fahri Doktora gibi anlamlı bir unvanla payelendirilmek gurur vericidir.
Bu ödül törenlerinin Bakü'nün işgalden kurtuluşunun 95. Yıldönümü törenlerine denk gelmesi de oldukça anlamlıdır. Bu nedenle bana verilen bu unvanları,  bugünlerde rahmetle andığımız, 1918 yılında hayatlarını kaybederek şehit olan Kafkas İslam Ordusu askerlerinin aziz hatırasına ithaf ediyorum”

"KAFKAS İSLAM ORDUSU’NU ANLATACAK

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar,  Azerbaycan Diplomasi Akademisi’nde bir de konferans verecek. Attar,  1915 yılında Bakü’yü Emeni ve Rus çetelerden kurtarmak için Enver Paşa tarafından kurulan ve savaş sırasında 1130 şehit veren Kafkas İslam Ordusu’nu anlatacak.
Giresun Üniversitesi heyeti ve Rektör Prof. Dr. Aygün Attar’ın programında ayrıca; Bakü Avrasya Üniversitesi Odlar Yurdu Üniversitesi ile GRÜ arasında Akademik ve Bilimsel İşbirliği Protokollerinin

İmzalanması törenleri de bulunuyor.

Aygün Attar, GRÜ’nün bazı akademik ve idari personelleriyle birlikte Haydar Aliyev ve eşi Zarife Aliyeva’nın mezarını ziyaret edecek, Şehitler Mezarlığı’ndaki Azerî ve Türk Şehit Askerlerinin Mezarları üzerine Karanfil koyacak.

GRÜ Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar,  Azerbaycan’da ayrıca bazı devlet yöneticileriyle görüşmelerde bulunacak, çeşitli üniversitelere ziyaretler gerçekleştirecek.

 

Etiketler

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir