GiresunManşet Üstü

REKTÖR ATTAR VE GRÜ HEYETİ BAKÜ’DE

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, Azerbaycan’ın Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi Alper Coşkun'un resmi davetlisi olarak geldiği Bakü'deki programı başladı. Rektör Attar, bugün ilk olarak Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Ergin, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Jale Sarmaşık, Genel Sekreter Bünyamin Kaya ve Giresun Üniversitesi’nin akademik ve idari personelinden oluşan 20 kişilik heyetle birlikte Bakü Büyükelçisi Alper Coşkun’u ziyaret etti.

Büyükelçi, elçilikte toplantı salonunda gerçekleşen ziyerette konuşan  Attar burada yaptığı konuşmada, Giresun Üniversitesi ile ilgili bilgiler verdi. Rektör,  “zaten iki devlet, bir millet olan ülkemizle Azerbaycan arasındaki münasebetleri en üst düzeye taşıyacağınızdan hiç kuşkum yoktur. Bunu da çok iyi bir şekilde yapıyorsunuz. Biz de buna eğitim yoluyla katkıda bulunmak için elimizden geleni yapıyoruz. Buraya kalabalık bir ekiple geldik. Bazı üniversitelerle işbirliği protokollere yapacağız” dedi.

Aygün Attar, “üniversitemiz yeni ancak güçlü ve büyüyen bir üniversiteyiz.

Bölge ülkelerinden Azerbaycan Ukrayna, Ernenistan, Gürcistan ve Rusya’dan öğrencilerimiz var. Halen 11 fakülte 30 bir öğrencimiz var” diye konuştu.

Giresun Üniversitesi heyetine hitaben konuşan Büyükelçi Alper Çoşkun ise ‘evinize hoş geldiniz’ diye başladığı konuşmasında, “sizler ülkemizin çok güzel bir köşesinde eğirim yoluyla çok önemli hizmetle yapmaktasınız. En kısa zamanda ben de gelip sizi ziyaret edeceğim. Projeler üretme konusunda sizlerden fikirlerinizle buradaki iradeyi de harekete geçirecek şekilde” yardım rica ediyorum”dedi.

Çoşkun şunları  söyledi:  “Kökünü tarihten alan Türkiye-Azerbaycan kardeşliğinin bundan sonra da güçlenerek devam etmesinde bizlere büyük görevler düşmektedir. Özellikle son yıllarda sayısı hızla artan Azeri gençlerinin Türkiye’de eğitim-öğretim görme talepleri; üniversitelerimizin fonksiyonunu son derece önemli hale getirmektedir. Bu noktada Giresun Üniversitesi, Sayın Rektörümüzün her iki devlet arasındaki manevi köprülüğüyle özel bir önem kazanmaktadır. Biz de Büyükelçilik olarak bu noktada üzerimize düşen her sorumluluğu yerine getirmeye hazırız. Bu kapsamda yapılacak ortak çalışmalardaki işbirliğimiz her iki devletin de yararına olacaktır”DSC_6770

Ziyaretin sonunda Aygün Attar,  ziyaret anısı olarak büyükelçiye bir plaket ve  Giresun fındığı ve çay bulunan hediye paketi takdim etti. Attar, “Dünyanın en kaliteli fındığı olan Giresun fındığını tüm ziyaretlerimizde veriyor ve bunu özellikle belirtiyoruz. Sizden de Giresun fındığı için bunu bekliyoruz” dedi.DSC_6782

Ziyaret, elçilik bahçesinde çekilen toplu hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ AZERBAYCAN TIP FAKÜLTESİ İLE İŞBİRLİĞİNİ GÜÇLENDİRDİDSC_6818

Rektör Prof. Dr. Aygün Attar, Bakü’deki programının ilk gününde, Azerbaycan Tıp Üniversitesi ile imzalanmış olan akademik ve bilimsel işbirliği protokolünün geliştirilmiş metninin imzası için düzenlenen törene katıldı.

Protokol, yapılan konuşmaların ardından Rektör Attar ve aynı zamanda Azerbaycan Parlementosunda Milletvekili olan Prof. Dr. Ahliman Amıraslanov tarafından imzalandı.  

Protokol; iki üniversite arasında eğitsel ve kültürel işbirliği ve ayrıca ortak bilimsel çalışma projelerinin geliştirilmesi, Giresun Üniversitesi bünyesinde yeni kurulan ve sağlık hizmetlerini destekleyici personel yetişmesini sağlayacak Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ile karşılıklı eğitim-öğretim işbirliğini kapsıyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir