Aktüel

REKTÖR ATTAR KOSOVA’DA…

 

Mamuşa Belediyesi’nin kendisine vereceği Türk-İslam Dünyasına Hizmet Ödülü’nü almak üzere  Kosova’da bulunan Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, üniversite ile ilgili görüşmelerini ve çalışma ziyaretlerini sürdürüyor.995977_10151894362306579_65362499_n

Attar, Kosova programına Büyükelçi Songül Ozan’ı ziyaretle başladı. Büyükelçilikte  Ozan tarafından karşılanan Giresun Üniversitesi heyeti, Kosovadaki Türkler, ortak kültürel değerler ve Kosova-Türkiye arasında son yıllarda giderek pekişen eğitim alanındaki işbirlikleri hakkında bilgilendirildi.

Büyükelçi Ozan, burada yaptığı konuşmada, Üniversite Rektörünün kadın olmasından büyük mutluluk ve gurur duyduğunu ve Giresun Üniversitesiyle  her türlü işbirliğine destek  vermekten mutluluk duyacağını belirtti.

Attar ise, Uluslararası bir Üniversite olarak, Balkan cografyasında hizmete ve her türlü işbirliğine her zaman hazır olduklarını söyledi.

xscEVLATTAN ECDADA ZİYARET-Giresun Üniversitesi heyeti Sultan I. Murat Türbesini ziyaret ettiler. Priştine-Mitrovica da bulunan  ve Meshed-i Hudavendigar olarak adlandırılan türbe, Kosovanın en yoğun ziyaret edilen tarihi, dini ve kültürel mekanlarının başında geliyor.Attar buradaki şeref defterine görüşlerini yazdı.

Attar daha sonra, Tirebolu İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Jale Sarmaşık ve Dış İlişkiler Koordinatörü Yar. Doç Dr. Şirin Dilli ile birlikte Kosova Amerikan Üniversitesi Rektör Vekili Dr. Brian H.Boven’i ziyaret etti.  Burada akademik ve idari personelle  birlikte kampüs, yurt, kütüphane ve yabancı öğrenci alımı konularında ön görüşmeler  yapıldı. Her iki üniversitenin management, ekonomi, kamu yönetimi, multi-medya ve grafik tasarımı alanlarında

 karara vardıkları ve daha sonra resmi protokole dönüşeceği açıklandı.


c17b585b95

REKTÖR ATTAR BAKANLA GÖRÜŞTÜ

GRÜ Rektörü Attar ve üniversite heyeti daha sonra Türkiye Cumhuriyeti Kosova Büyükelçisi Songül Ozan’ın da katılımıyla Kosova Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakanı Rame Buja ile görüştü.

Bakan Buja,  bakanlık olarak Meslek Yüksek Okulları konusuna özel önem verdiklerini belirterek,“Bizim Kosova’da ara eleman yetiştirme konusunda eksikliklerimiz var ve Giresun Üniversitesi’nin bu konudaki farkına güvenerek Kosova’daki üniversitelerle yapacağı her türlü işbirliğine destek vereceğiz"

dedi.

Bu konuda işbirliğine hazır olduklarını söyleyen Attar, Büyükelçi ile birlikte Bakanı Giresun’a davet etti.a4f2527618

PRİZREN ÜNİVERSİTESİ İLE İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Giresun Üniversitesi Prizren Üniversitesi arasında işbirliği protokolü imzalandı. Kosova basınının da yoğun ilgi gösterdiği ve canlı yayından verdiği imza töreninde konuşan Prizren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Gashi, "Biz yeni bir üniversiteyiz. Birçok alanda, birçok fakülteyle işbirliği yapmayı arzuluyoruz. Giresun Üniversitesi’nden özellikle Tıp fakültemize destek vermesini arzuluyoruz. Ayrıca önümüzdeki dönemde Osmanlıca ve Müzik bölümlerini açacağız. Sizlerden bu alanlarda da destek bekliyoruz" diye konuştu.

Aygün Attar ise; “Bugün atılan imza ile ilmi alanda da kardeşliğimizi pekiştirdik. Giresun Üniversitesi olarak bundan böyle her zaman yanındayız” dedi.

GRÜ Rektörü Attar,  Kosova programının 2. gününde Mamuşa Belediyesi tarafından düzenlenen 5.Domates Festivaline katıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir