GiresunUlusal

REKTÖR ATTAR KANAL 24’TE KONUŞTU

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Aygün Attar, Kanal 24 TV'de haber bültenine konuk oldu. Sunucu Ersoy Dede'nin sorularını yanıtlayan Attar, Suriye ekseninde bölgemizde yaşanan gelişmeleri ve İran'la ilişkileri değerlendirdi. 

Bölgedeki krizlerin ve diplomatik iliişkilerin arka planında enerjl olduğuna dikkat çekerek sözlerini sürdüren Aygün Attar,İran’ın nükleer programının kontrol altına alınmak istenmesi ve ekonomik fayda sağlamak olduğunu söyledi..

REKTÖRDEN ÖNEMLİ TESPİTLERRektör, Türkiye-İran ilişkilerinde duyulan endişeyi yersiz bulduğunu belirterek, Türkiye-İran’la ilişkilerini bozulmayacağını iddia etti. Attar," İran’ın bölgedeki önemi büyüktür ve İran’a bakarken; tarihsel, sosyo, kültürel yapıya da bakmak gerekir. İran da ki en kalabalık nüfus varlığı Türk nüfusudur ve İran’da Türkiye’yi seven büyük bir halk topluluğu vardır. O yüzden İran’da dahil olmak üzere, Türkiye bölgede tarihten gelen bir öneme ve ağırlığa her zaman sahiptir, sahip olmaya da devam edecektir" diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir