EğitimGiresunUlusal

REKTÖR ATTAR HEDEF GÖSTERDİ

Giresun Üniversitesi(GRÜ) 2013-2014 Akademik Yılı Güre Yerleşkesi’nde düzenlenen açılış töreni ile başladı.DSC_7747

Törende bir konuşma yapan Üniversite Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, Giresun Üniversitesi’nin kendisiyle birlikte kurulan bir çok üniversiteyi bir çok alanda geride bıraktığını belirterek,  “yalnızca kendi bölgemizde değil Karadeniz havzasında kıyı ülkeler içerisinde köklü ve güçlü bir şekilde yerimizi aldık” dedi.

"GRÜ KARADENİZ'İN PARLAYAN YILDIZIDIR

Rektör Attar yaptığı konuşmada, şu bilgileri verdi: “ Türkiye'deki 180 üniversite arasında sürekli artan doluluk oranı ve sürdürülebilir büyümesi ile Giresun Üniversitesi’nin ön sıralarda yer aldığını belirten Attar,  “YÖK tarafından üniversitemize 7 bin 352 öğrenci ve bin 808 uluslar arası öğrenci kontejanı verilmiştir. 2013 ÖSYM yerleştirme sonuçlarına göre üniversitemize 6 bin 478 öğrenci yerleşmiştir. Lisans tercihlerinde üniversitemiz Türkiye ortalamasını geçerek yüzde 98 doluluk oranıyla rekor 

kırmıştır. İşte bu istatistiki veriler, Üniversitemizin davetiyesinde, tanıtım filminde, broşürlerinde yer alan "Karadeniz’in Parlayan Yıldızı" ifadesinin edebiyat değil, hakikat oluşunun en resmi tescilidir, kanıtıdır”.

Attar, bu dönemde; Diş Hekimliği Fakültesi, Denizcilik Fakültesi, Spor Birimleri Fakültesi, Şebinkarahisar Sağlık Yüksekokulu, Piraziz Ahmet Hamdi Özdemir Meslek Yüksekokulu,Okul Öncesi Eğitim-Öğretim Uygulama ve Araştırma Merkezi gibi fakülte ve yüksekokulların açılışı için senato kararı alarak YÖK’e sunduklarını anlattı.

DSC_7765

""TIP FAKÜLTESİ'NDE BİR AY İÇİNDE4200 HASTAYA HİZMET VERİLDİ"

Üniversite  bütçesinin bir önceki akademik yıla oranla % 31,74 artış göstererek 76 milyon 66 bin TL ye ulaştığını belirten   Attar,   23 Profesör, 25 Doçent, 152 Yardımcı Doçent, 109 Araştırma Görevlisi, 240 Öğretim Görevlisi, 37 Okutman, 9 uzman ile birlikte yaklaşık 600 akademik personel, 335 idari personel ile eğitim öğretimi sürdüreceklerini söyledi.

Rektör Attar, önümüzdeki dönemde Giresun Üniversitesi’ni, yalnızca Karadeniz havzasındaki üniversitelerle değil, İngiltere, Fransa, ABD, Lübnan ve Çin gibi ülkelerdeki bilim insanlarının ve üniversite öğrencilerinin de odak noktası haline getirmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Rektör Prof. Dr. Aygün Attar, Giresun Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Hastanesi hakkında da bilgiler verdi. Buna göre; halen 5 Profesör, 2 Doçent, 27 Yardımcı Doçent ve 5 Araştırma görevlisi (ÖYP) olmak üzere toplam 39 personelin görev yaptığı merkezde, Eylül ayı içinde 4.200 hastaya hizmet verildi.

Rektör Attar, şunları söyledi: “Artık bir devlet politikası haline gelen ve çok önemli bir konu olarak görülen  uluslararası öğrenciler konusunda da atılımlar yapan Üniversitemiz, bu konuda ki hassasiyetini üst seviyede tutarak çalışmalarını sürdürmektedir. Geçen yıl 76 uluslararası öğrencinin eğitim öğretim gördüğü Üniversitemize bu yıl YÖK, yaklaşık 2 bin uluslararası öğrenci kontenjanı tanımıştır. Oldukça rağbet gören uluslararası öğrenci kontenjanlarımıza yoğun başvuru gerçekleşirken (1236 başvuru), başta Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik (18), Uluslararası Ilişkiler Bölümü (15), Bankacılık ve Finans (15), Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (14) ve İktisat (14) olmak üzere,  bugün Giresun Üniversitesi’nde dünyanın 36 ülkesinden gelen,  300 civarında uluslararası öğrenci bulunmaktadır. Bu ülkeler sırasıyla Azerbaycan (165), Türkiye (10), Türkmenistan (9), Kazakistan (6), Filistin (4), Kırgızistan (3), Afganistan(3), Rusya (3), İran (2), Çin (2), Hollanda (2), Nijerya (1), Almanya (1), Gürcistan (1) ve Belçika (1)’dir .

 Önümüzdeki dönemde değerli meslektaşlarımızla birlikte Giresun Üniversitesini kısa zamanda yalnızca Karadeniz havzasındaki ülkelerin değil; İngiltere, Fransa, ABD, Lübnan, Çin gibi ülkelerdeki bilim insanlarının ve üniversite öğrencilerinin de odak noktası haline gelmesini hedeflemekteyiz."

"SEVGİLİ EVLATLARIM, SİZ GELECEKSİNİZ, UMUTSUNUZ, CANIMIZ, KANIMIZSINIZ"

DSC_7760

Yeni dönemin akademik ve idari personele hayırlı olmasını dileyen GRÜ Rektöü Attar, “Sevgili evlatlarım” diye seslendiği öğrencilere yönelik olarak şunları söyledi:Binlerce şehidimizin “kanıyla sulanmış aziz vatanımızda hür ve bağımsız yaşama azmini taşıyan gençler…

Sizler geleceksiniz, umutsunuz.

Sizler canımızsınız, kanımızsınız.

Çağdaş uygarlık düzeyine erişmemizde en büyük güvencemizsiniz.

Bizim vazifemiz, sizlere en iyi şekilde eğitim vermek.

Sizin göreviniz ise çok çalışmak ve başarılı olmak.

Karşılaştığınız problemlerle ilgili düşüncelerinizi beyan etmek, eleştiri kültürünün sınırları içerisinde aydın zümreyi temsil eden eğitimliler olarak itirazınızı bildirmek sizin doğal hakkınızdır. Tüm bunları kırmadan, yıkmadan, incitmeden erdemli bir biçimde gerçekleştirmek, okuma fırsatı bulamayan, mektepli olma mertebesine erişemeyen gençliğe de örnek teşkil edecektir.

Üniversiteler farklılıkların bir arada olması, çeşitliliklerin bir araya gelerek bilim ışığı etrafında konumlanmasıdır. Büyük bir gururla ifade etmek isterim ki; 30 bine yaklaşan öğrenciyi kendi şemsiyesinde birleştiren Giresun Üniversitesi’nde şimdiye kadar ne etnik ne de farklı nedenlerden dolayı herhangi bir olay yaşanmamıştır.

Hassas davranışları ve itinalı çabalarından dolayı sevgili öğrencilerimin, canım evlatlarımın tümüne çok teşekkür ediyorum.  Giresun Üniversitesi’ne de bu tablo yakışır.

Halayla horonun, damlayla deryanın birlikte olması yakışıyor. Unutmayalım ki bu vatan bizim ve başka Türkiye yok.

Güçlü Türkiye için; güçlü, bilgili, ileri görüşlü, rekabetçi gençlik gerekiyor. Şükürler olsun ki o da bizde mevcuttur.

Sevgili gençler sizler, Mustafa Kemal Atatürk’ün geleceği emanet ettiği, bu vatanın evlatlarısınız.

Sizlerden bu vatan, bu millet çok şeyler bekliyor!

Unutmayın, ülkesini en çok seven kişi, ülkesi için en çok çalışan kişidir.

Bu milletin geleceği, mutluluk pırıltıları sizlersiniz…

Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz…

Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız.

Bu duygularla bir kez daha sizlere Giresun Üniversitesi’ne hoş geldiniz diyor, başarılarınızın devamını temenni ediyorum…”

Attar, geçtiğimiz hafta Azerbaycan'ın Bakü kentine üniversite heyeti ile birlikte gerçekleştirilen ziyaret hakkında da bilgiler verdi. Attar, Bakü'nün Ermeni-Rus ve İngiliz işgalinden kurtarılması için kurulan ve içinde Giresunluların da yer aldığı Kafkas İslam Ordusu'nun bilinmesi için uluslararası bir tarih sempozyumu yapacaklarını söyledi. 

Yapılan konuşmaların ardından, Devlet Konservatuarı öğrencileri tarafından hazırlanan folklor gösterileri sunularak müzik ziyafeti verildi.DSC_7750

Giresun Üniversitesi’nin açılış programına, Vali Hasan Karahan, Belediye Başkanı Kerim Aksu, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal, Cumhuriyet Başsavcısı Abidin Bozan,  Jandarma Alay Komutanı Albay Selahattin Acara, Emniyet Müdürü Hikmet Bulak, bazı ilçe kaymakamları ve belediye başkanlarıi kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, STK başkanları, üniversitenin akademik idari kadroları ve öğrencileri katıldı.DSC_7773

GRÜ’nün yeni eğitim yılı açılışında ilk dersi Gazi Üniversitesi İletişm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zakir Avşar verdi. Avşar’ın   “Kriz, Demokrasi ve Medya”  konulu dersi ilgiye izlendi.Avşar'a Rektör, günün anısına plaket verdi. DSC_7741

Açılış töteninde Devlet Konservatuarı Halkoyunları gösterisi ve müzik dinletileride yapıldı. 
Tören salonda verilen kokteylle sona erdi. 

GRÜ'nün açılış töreni için Rektör Prof. Dr. Aygün Attar'a, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Erdoğan ve çok sayıda bakani, başka illerin milletvekilleri, Valiler, Rektörler, yurtiçi ve yurdışından çok sayıda kutlama telgrafı gönderildi.  

 

Haberin Videosu:

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir