Manşet Üstü

REKTÖR ATTAR: CUMHURİYET, MİLLETİN EFSANELER YAZDIĞI SÜREÇTİR…

Milletimizin “Ya İstiklal Ya Ölüm!” parolasıyla bütün zorluklara göğüs gererek, birlik ve beraberlik içerisinde; dünya tarihine en şanlı ”İstiklal Mücadelesi” olarak kaydettiği Kurtuluş Savaşı’mızın sonunda kurduğu Cumhuriyetimiz 90 yaşında…

Devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK önderliğinde; koşulların bütün imkansızlığına rağmen, Büyük Milletimizin sarsılmaz iradesi, şehitlerimizin aziz kanlarıyla varedilen  Cumhuriyetimizin 90. Yılını kutlamanın, haklı gururunu bir kez daha hep birlikte millet olarak yaşamaktayız.

Vatanımızı bölmek, milletimizi yok etmek isteyenler ne yazık ki; tarih sahnesinde dün olduğu gibi bugün de var olmaya devam etmektedirler. Ülkemizin yakın coğrafyasında  yaşanmakta olan büyük değişimler, bölgemizde süregelen istikrarsızlık ve çatışmalar; millet olarak bizi birbirimize daha çok kenetleyip, daha güçlü olmamızı gerektiren “İbret  Tabloları” yaratmaktadır.

Fakat; şartlar ne kadar zorlayıcı olursa olsun, Türk milleti şanlı mazisinden aldığı güç ile, müreffeh yarınlara; kararlı adımlarla yürümeye devam etmektedir. Elbetteki; bu yürüyüşünde en büyük dayanağı, Cumhuriyetimizin emanet edildiği Türk Gençliği olacaktır. Bütün kalbimle inanıyorum ki, cumhuriyetimizin temel değerlerine yürekten inanan ecdadının mirasına sahip çıkan, şuur sahibi gençlerimiz, devletimizi muasır medeniyet yolunda yüceltip yükseltecektir.

Türk Milleti olarak; varoluşumuzu borçlu olduğumuz şerefli bir tarihe sahibiz. Cumhuriyet süreci de bu şanlı tarihin taçlandırıldığı bir süreçtir.

Ülkemizde hiçbir aile yoktur ki; o süreçle ilgili bir hikayesi olmasın. Milli mücadele döneminde şehit vermeyen aile bulmak çok zordur. Bu varolma mücadelesinde kendi küllerinden yeniden doğan bir Milletin efsaneler yazdığı bir süreçtir Cumhuriyet süreci.

Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK başta olmak üzere, onun silah arkadaşlarını, şehit ve gazilerimizi saygı, minnet ve şükranla yad ediyor ve Cumhuriyetimizin kuruluşunun 90. Yıldönümünün tüm Türk Milletine kutlu olmasını temenni ediyor, en derin saygılarımı sunuyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir