EğitimGiresunManşet Üstü

REKTÖR ANADOLU AJANSI’NA KONUŞTU

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Aygün Attar, “kadın şiddetine ve sorunlarına en fazla eğilen, karşı koyan üniversite olmaya devam edeceğiz” dedi.

 

 

ad41652ab0

 

Anadolu Ajansı (AA) Giresun Bürosu Muhabiri Eyüp Elevlü’nün konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Attar,  “son dönemde yaşanan kadına şiddet olaylarını ve Özgecan Aslan cinayeti ile üniversitelerde yaratılmaya çalışılan kargaşa ortamı hakkında açıklamalarda bulundu.

Aygün Attar, “Son dönemde artan kadına şiddet olayları ve geçtiğimiz günlerde yaşanan Özgecan’ın vahşice katledilmesi, toplumumuzun hala daha eğitim ve duyarlılık noktasında istenilen seviyeye gelemediğinin göstergesidir”diye konuştu.

Giresun Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi(GÜKAM) ’la duyarlılığı ve farkındalığı ortaya koyduklarını, kadın sorunlarına ve kadına şiddet olaylarına dikkat çeken ulusal ve uluslararası faaliyetleriyle öncü olduğunu hatırlatan Rektör Attar, şunları söyledi:”Özgecan cinayeti sonrasında da kadın-erkek tüm akademisyenleri ve öğrencileriyle yürüyüş gerçekleştirerek ilk tepki gösteren üniversiteyiz. Yürüyüş sonrasında da akademisyenlerimizin katılımıyla gerçekleştirdiğimiz bir toplantıyla çok daha aktif çalışmamız gerektiği kararıyla bundan sonra da kadın şiddetine ve sorunlarına en fazla eğilen, karşı koyan üniversite olmaya devam edeceğiz”.

"GRÜ HİÇBİR OLAY VE SORUNUN YAŞANMADIĞI ÖRNEK BİR ÜNİVERSİTE."..

GRÜ Rektörü Attar, Ege Üniversitesi öğrencisi Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun, üniversite kampüsünde PKK yandaşları tarafından bıçaklanarak öldürülmesi olayını da değerlendirdi. Attar, “evladımızın katledilmesi de hepimizi derinden sarsmıştır. Dünyanın 31 ülkesinden uluslararası ve ülkemizin her köşesinden 30 bine yakın öğrencisi bulunan bir üniversiteyiz. Ve hiçbir sorun ve olay yaşanmayan bir üniversiteyiz. Giresun Üniversitesi bu anlamda da örnek bir üniversitedir. Çok fazla olan öğrenci topluluklarımız faaliyetleriyle tüm öğrencilerimizi aynı çatı altında buluşturabiliyoruz” diye konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir