AktüelUlusal

RAMAZANDA GIDA DENETİMLERİ ARTACAK!..

İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Muhammet Angın, Ramazan ayı öncesi, tüketici sağlının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması amacıyla Giresun ili genelinde gıda üretim, gıda satış ve toplu tüketim yerlerine yönelik denetimlere hız verildiğini söyledi.

Özellikle fırın, pastane ve unlu mamuller üretimi yapan iş yerlerinin denetimlerine öncelik verildiğini ifade eden Angın, yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:”Tüm gıda işletmelerinde denetimler artırılmaktadır. Halkımızın güvenilir gıdaya ulaşmasını sağlamak için İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimiz mobil gıda kontrol ekiplerince yıl boyunca yapılan denetimler ramazan ayının yaklaşması dolayısıyla sıklaştırılmıştır.

Denetimlerde işletmelerin kayıt ve onay belgeleri, fiziki ortamları, asgari teknik ve hijyenik şartlara uygunluklarının kontrolü yapılmaktadır. Ayrıca İşletme sahipleri ve çalışanları gıda güvenliği ve personel hijyeni konularında bilgilendirilmektedir.

Bu denetimlerin yanı sıra özellikle ramazan ayında tüketimi artan tatlı ürünlerinde kullanılan yağlar başta olmak üzere, kızartmalarda kullanılan yağların fazla kullanılmasının önüne geçilmesi amacıyla, polarizitesi polarizasyon cihazı ile yerinde tespit edilerek gerekli işlemler yapılmaktadır. Ayrıca soğuk zincirin korunması gereken ürünlerde işletmelerin soğuk zinciri koruyup korumadıkları teknik cihazlarla anında tespit edilmekte ve sonuçlara göre gerekli işlemler yapılmaktadır.

Gıda hareketliliğinin arttığı ramazan ayı boyunca vatandaşlarımızın karşılaştıkları sorunları Alo Gıda 174 hattını arayarak bildirmeleri, denetimlerimizin etkinliğini artıracaktır. Eksiklik tespit edilen işletmelere 5996 sayılı kanun kapsamında gerekli cezai işlemler uygulanmaktadır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir