Giresun

RABİA NAZ İÇİN TBMM’DE ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULUYOR

Kamuoyu baskısı ve oluşan gündem sonuç verdi. TBMM Genel Kurulu’nda, tüm siyasi partilerin imzasını taşıyan Rabia Naz ve şüpheli çocuk ölümlerini araştırmak için komisyon kurulması yönünde Danışma Kurulu önerisi, oybirliği ile kabul edildi.

Buna göre, “Rabia Naz Vatan başta olmak üzere şüpheli çocuk ölümlerinin araştırılması ve bu konuda alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi” amacıyla TBMM Başkanlığına sunulan araştırma önergeleri birleştirilerek ele alındı. Siyasi parti gurupları adına bu konuda, Lütfü Türkkan,Cemal Enginyurt, Filiz Kerestecioğlu, Engin Özkoç, Mehmet Muş söz alarak görüşlerini belirttiler. Ardından yapılan oylamayla konuyu araştırmak için siyasi partilerin üyelerinden oluşan 12 kişilik komisyon kurulması oy birliği ile kabul edildi.

Önerinin kabul edilmesinin ardından TBMM Başkan Vekili Levent Gök şunları söyledi: “Değerli milletvekilleri, ben de kabul edilen bu araştırma önergesi doğrultusunda birkaç cümleyle duygularımı ifade etmek isterim. Rabia Naz’ın ölümü ve arkasında gerek Türkiye kamuoyundaki yansımaları gerek Meclisteki tartışmalar sonucunda Meclisimizin tüm siyasi partilerinin ortak bir iradesiyle, ortak bir mutabakatıyla gerek Rabia Naz ve gerekse diğer şüpheli çocuk ölümlerini araştırmak üzere bir komisyon kurulmasını büyük bir memnuniyetle karşıladım. Böylelikle toplumdaki kamu vicdanının rahatlamasına dönük çabaların içerisinde Meclisimizin bütün siyasi partilerin iş birliğiyle el atmış olması toplumumuzdaki bundan sonra olabilecek başka bu tarz üzücü olayların önlenmesi bakımından da etkin bir rol oynayacaktır. Ben kurulacak komisyonun şeffaf ve kamuoyunda herkesin bileceği tarzda bir çalışma yaparak olayın aydınlatılmasına dönük çabalar içerisinde olarak böylesi olaylara tevessül edenleri ya da olayın ardındaki gerçekleri tüm çıplaklığıyla Türkiye kamuoyuyla paylaşacağına yürekten inanıyorum. Komisyonumuza başarılar diliyorum. Bu komisyonun başarısını Türkiye’nin itibarı açısından çok önemlidir. Bu bakımdan Meclisimizin bu kararı alan tüm siyasi partilerini ve oy birliği için el kaldıran tüm milletvekillerini ayrı ayrı kutluyorum.”

Rabia Naz Vatan’ın ölümünün araştırılması için daha önce verilen önergeler AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedilmişti.

 

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir