Giresun

RABİ NAZ DOSYASININ KAPATILMASI ŞAŞIRTTI

Giresun’da 2018 yılında şüpheli bir şekilde 11 yaşında hayatını kaybeden Rabia Naz Vatan’ın ölümüyle ilgili başlatılan soruşturmada takipsizlik kararı verildi. Karar tepkilere neden oldu.

RABİA NAZ, EVİNİN ÇATISINDAN DÜŞMÜŞ
Tüm Türkiye onun için adalet istedi. Ölümünün ardındaki gerçeklerin aydınlatılması için kampanyalar yürütüldü. İntihar, ya da düştüğüne dair delil yoktu. Herkes Babası Şaban Vatan’ın yanında yer aldı. Ama olmadı…Eynesil’de 2 yıl önce şüpheli şekilde hayatını kaybeden Rabia Naz Vatan’ın yaşamını yitirmesiyle ilgili soruşturmada savcı, ölümün bir başkası tarafından değil, ‘yüksekten düşme’ nedeniyle gerçekleştiği sonucuna vararak kovuşturmaya yer olmadığı kararına vararak dosyayı kapattı.
Giresun Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada, olayın trafik kazası olabileceği iddialarının elde edilen bulgularla doğrulanamadığı, ailenin iddiasında geçen minivan türü araç olay gününde Giresun’da değil, Trabzon’da bulunduğunun tespit edildiği belirttildi.
Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Ailenin bildirdiği veya Başsavcılığımızın tespit ettiği ya da ifadelerde geçen toplam 130 kişi tanık sıfatıyla dinlenmiştir. 33 şahsın HTS kayıtları incelenmiştir. 3 şahıs hakkında iletişimin tespiti, dinlenmesi ve değerlendirilmesi tedbiri uygulanmıştır. Olay günü Rabia’nın geçtiği tespit edilen güzergahtaki 8 iş yerinin güvenlik kamera kayıtları incelenmiştir. Aralarında İstanbul Adli Tıp 3. Üst Kurulu ile 1. Adli Tıp İhtisas Kurulunun da bulunduğu çeşitli kurumlardan olay yeri incelemesi, DNA ve diğer örneklerin karşılaştırılması, otopsi raporu gibi konularda 29 ayrı görüş ve inceleme raporu alınmıştır. Sonuç itibarıyla Rabia Naz’ın düşmesine herhangi bir kişinin kasten ya da taksirle sebep olduğuna dair bir bulguya rastlanmamıştır. Tüm dosya kapsamından, Rabia Naz Vatan’ın evinin çatısından düşerek vefat ettiği kanaatine varılmış, başka birinin kusuru tespit edilemeyen olay hakkında 16 Temmuz 2020 tarihinde kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmiştir.”

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir