Giresun

RABİA NAZ ANILDI

2018 yılında Giresun’un Eynesil ilçesinde şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden, fail ya da failleri bulunamayan 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın, ölümünün 3. yılı nedeniyle Giresun Kadın Meclisi Atatürk Meydanı’nda anma etkinliği düzenledi.RABİA NAZ ANILDI

ECE AKGÜRE: “ÇELİŞKİLER VARKEN SORUŞTURMAYI KAPATAMAZSINIZ”
Burada bir açıklama yapan Giresun Kadın Meclisi Sözcüsü Ece Akgüre, “Rabia Naz’a ne oldu?” sorusunun cevabını istediklerini belirterek, “Kocaman 3 yıl oldu. Vatan ailesi mücadelesini yürütüyor. Yetkililer Rabia Naz’ın ölümünü aydınlatmak için ne yaptı?” diye sordu. Akgüre,” Adli tıp raporu, tanık ifadeleri, olay yeri incelemeleri hepsinde çelişkiler varken soruşturmayı kapatamazsınız. Etkin bir soruşturma yaparak bu ölümü açığa çıkarmak zorundasınız” dedi.
Şaban Vatan’ın çocuğunun ölümünü aydınlığa çıkarmak için mücadele ederken yetkililerin aileyi susturmak için uğraştığını söyleyen Akgüre, bu meselenin artık tüm toplumun mücadelesi olduğunu söyledi ve “Rabia Naz’ın ölümündeki gerçekler açığa çıkıp, adalet sağlanana kadar durmayacağız. Bu mücadele bu ülkede başka Rabia Naz’lar olmasın diyedir. Kadın Meclisleri olarak Rabia Naz’a adalet sağlanması, tüm çocukların yüzünün gülebilmesi için davanın peşinde, Vatan ailesinin yanındayız” diye konuştu.

RABİA NAZ ANILDI

 

BABA VATAN: “GİRESUN SUSUYOR” 

Etkinliğe Naz’ın babası Şaban Vatan da katıldı ve yaptığı konuşmada Kızı Rabia Naz’ın şüpheli ölümünün aydınlatılamamasına isyan etti ve kızının bir cinayete kurban gittiğini ve delillerin saklandığı, suçluların korunduğu iddiasını tekrarladı.. Kendisinin mücadele verdiği için defalarca gözaltına alındığını belirten Vatan, “Bir baba olarak bana acımı yaşatmadılar. Sadece ben değil, Giresun’da birçok olay yaşandı. Şule Çet ve İkra Nur’un öldürülmesinde de aynı şeyler yaşandı. Ama maalesef Giresun bu olayların hepsine susuyor” şeklinde konuştu.

Kızının yaralı bulunduğu yere daha sonra getirildiğini, ölüm anına ambulans ve hastane sürecinde nasıl tanık olduğunu anlatan Vatan, dönemin valisi Hasan Karahan, emniyet ve başsavcıya ve sessiz kalan Giresun’daki yerel yönetici, STK’lar ve basına tepki gösterdi.
Vatan, mücadelesinde kadınların her zaman destek verdiğini ifade ederek, Kadın Meclisleri Platformu, Kadın Cinayetlerini Durdurma Platformu ve konuyu gündemde tutanlara teşekkür etti.
Düzenlenen anma etkinliğine Giresun’daki bazı STK’lar da destek verdiler.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir