GiresunUlusal

PROF. DR. AYGÜN ATTAR, CUMHURBAŞKANI’NIN HEYETİNDE

Azerbaycan’ın İkinci Karabağ Savaşı’nda Ermenistan karşısında sağladığı zafer, Bakû’da gerçekleştirilecek tören geçişiyle kutlanacak. Törenlere Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) komando birlikleri de katılacak. Savaşta Türkiye’nin kardeş Azerbaycan’ın yanında yer almasının ardından düzenlenecek tören geçişinde iki ülkenin ilişkilerinin üst düzeye çıkarıldığı konusunda tüm dünyaya görüntü ve mesaj verilecek.
Yarın Bakû’da düzenlenecek geçit törenini Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan birlikte selamlayacak.
AYGÜN ATTAR: “DİLEKLERİM GERÇEK OLDU”
Bu amaçla Azerbaycan’a giden Erdoğan’ın heyetinde, Giresun Üniversitesi önceki Rektörü Türkiye Azerbaycan Dostluk İşbirliği Dayanışma Vakfı Başkanı Prof.Dr.Aygün Attar da yer aldı. Törenlere katılmak için Erdoğan’ın uçağıyla Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye giden Attar, sosyla medya hesabından yaptığı açıklamada, “İstikamet ,Can Azerbaycan ! 30 yıldır her Azerbaycan ‘a gidişimde “ Karabağ zaferini kutlamak için buluşalım, inşallah “ dileğim gerçek oldu, şükürler olsun. 44 günlük Vatan savaşı kahraman ordumuz ve dirayetli Ali Baş Komandan sayesinde zaferle sonuçlandı.Bu yolda Can veren 2783 şehidimizi rahmet ve minnetle anıyor,ruhları karşısında eğiliyoruz . Karabağ Azerbaycan’dır ve gün dosta düşmana Azerbaycan Ordusunun Zafer yürüşünü hak ettiği törenle gösterme günüdür”dedi.
Aynı zamanda işgalden kurtarılan Karabağlı bir aileden olan ve abisi de cephelerde savaşan Attar, açıklamasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Azadlık meydanında kutlamalara katılacağını hatırlatarak, şunları söyledi: “Bir milletin iki devletinin başkanları omuz omuza vererek kutlamalarda boy gösterecekler ve tarihin not defterinde tarih yazanlar olarak yerlerini alacaklar Ne mutlu ki tarihin altın harflerle yazacağı , Azerbaycan ve Türkiye askeri birliklerinin Azatlık meydanında birlikte yürüyeceği bu özel buluşmada sayın Cumhurbaşkanımızın ekibinde ben de yer almaktayım. Yıllardır Karabağ ‘da esir mezarlarına ağıtlar yaktığım aile bireylerimin ve birinci Karabağ savaşının komutanlarından biri olan, bu günleri göremeyen abim Adil Heşimzade’nin ruhu şad olmuştur umarım”.
Aygün Attar açıklamasının sonunda “Dünden itibaren kahraman Türk askerinin Bakü sokaklarında halkın büyük sevgi ve alkışlarına mahzar olan görüntülerinin hepimize yaşattığı Kafkas İslam Ordusunun 1918 ruhunun heyecanı ve birliğimizin daim olması dilekleriyle hoşça kalınız..Gözümüz aydın olsun, Vatan.
Son otuz yılda ilk kere boynu bükük değil başı dik olarak taşına toprağına kurban olmaya ,sevincine ortak olmaya geliyorum..Bu günler için Can kan verenlere, emeği geçenlere dualarını esirgemeyenlere selam olsun, Allah onlardan razı olsun”ifadelerini kullandı.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir