Giresun

PKK YİNE BARAJA SALDIRDI

 Doğankent ilçesinin Yaşmaklı Barajı sahasında patlama meydana geldi. Patlamanın teröristler tarafından tuzaklanmış mayın nedeniyle meydana geldiği bilidirildi.

Patlamada, baraj sahasındaki bir arızaya müdahale eden işçilerin güvenliğini sağlamakla görevli Abdurrahman Bekir Efendioğlu yaralandı. Efendioğlu, ambulansla Giresun Prof. Dr. İlhan Özdemir Devlet Hastanesi'ne kaldırılırken, bölgeye güvenlik güçleri sevk edildi.

Öte yandan Giresun Valisi Hasan Karahan, yaptığı açıklamada, "Mayınlı tuzak kurduklarını biliyorduk ancak bölgenin arazi ve iklim şartlarının zorluğu, bu tür tuzaklamaların tespitini neredeyse imkânsız hale getiriyor. Arama ve tarama faaliyetlerimiz devam ediyor  bu tür tuzaklamalar olabileceğini değerlendiriyoruz"dedi

."Yasa dışı unsurların bölgede ciddi bir yapılanma ve eylem arayışında olduklarının bilindiğini söyledi Vali Karahan “ Bizde ona karşı tedbirlerimizi aldık alıyoruz.  Çevre ve arazi şartları, bitki örtüsü özellikle bu bizim için büyük bir dezavantaj ancak ona rağmen hem teknik imkânlarımızı seferber ederek hem insan unsurunu arazide polis ve jandarma anlamında kullanarak bu belayı def etmek için bütün gücümüzle gece gündüz gayret ediyoruz. İnşallah yakında bunların etkisiz hale getirildiği haberini vereceğiz” diye konuştu.

Vali Karahan “Bizim resmi açıklamalarımız, olay üzerinden makul bir süre geçtikten sonra ve olayın mahiyetini net olarak anladıktan sonra sizleri bilgilendiriyoruz. Burada kamuoyunun terörle mücadelede, devlet güçlerine destek olması, bilgi paylaşımı ve haber vermesi çok önemli”  uyarısında bulunarak bu tür bilgilerin zaman geçirilmeden güvenlik güçleri ile paylaşılmasının önemine vurgu yaptı.

Doğankent ilçesi Yaşmaklı Barajı'na 2 Mayıs tarihinde, arıza sebebiyle giden teknik ekibin, bomba olduğunu düşündüğü bir malzeme görmesi üzerine, geri dönüşleri sırasında üzerilerine teröristler ateş açılmış ve görevli Adil Bülbül yaralanmıştı.

Bülbül, bir süre sonra Giresun Prof. Dr. İlhan Özdemir Devlet Hastanesinde hayatını kaybetmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir