GiresunManşet Üstü

PİRAZİZ’DE SEMPOZYUM…

'Geçmişten Günümüze Giresun'da Dini ve Kültürel Hayat Sempozyumu' başladı. İki gün sürecek sempozyum, Giresun Valiliği himayesinde İl Özel İdaresince DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Konferans Salonu'nda gerçekleştiriliyor.2013-1619-3

Değişik üniversitelerinden 70'e yakın bilim adamının katılarak bildiri sunacağı ve 2 gün sürecek sempozyumda geçmişten günümüze Giresun'da din kültür ilişkisi bağlamında toplam 15 oturum gerçekleştirilecek.

Sempozyumun açılışına Vali Hasan Karahan, Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Kurt, İl Jandarma Komutanı Selahattin Acara, İl Emniyet Müdürü Hikmet BulakPiraziz Kaymakamı Hüseyin Çam, DOKAP Başkanı Ekrem Yüce, İl Müftüsü Muhittin Oral, İl Özel İdare Genel Sekreteri Mehmet EmürBulancak Belediye Başkanı Av. Kadir Aydın bazı daire amirleri, sivil toplum kuruluş yetkilileri, öğretim üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Sempozyumda konuşan Vali Hasan Karahan, , "Din hayatın esasıdır ve hayatın her noktasına nüfus eder. Burada dinin hayatla nasıl içi çe olduğunu, geçmişten günümüze hayatın her noktasına nasıl etki ettiğini göreceğiz. Dini hayattan ayırmak mümkün değildir. Son yıllarda gelişen hayat şartları dinin insanın manevi boyutu üzerine etkilerini de ortaya çıkardı. Sempozyumda dini ve kültürel gelişmelerin tarihten günümüzeGiresun'da gelişimini ve etkisi ele alınacak. 1000 yıllık medeniyetimizin dinle birlikte bu günlere nasıl taşındığını göreceğiz. Dini ve milli kimliğimizin iç içe geçtiği bu medeniyetin bundan sonrada devamını diliyorum" dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Recep Kılıç tarafından sempozyumun açılış tebliği okunarak oturumlara geçildi.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir