GiresunKültür - Sanat

ÖZEL İDARE'DEN KONSERVATUVAR AÇIKLAMASI

 Giresun İl Özel İdaresi, konservatuvar konusunda yazılı bir açıklama yaparak iddialara açıklık getirdi. Yapılan açıklamada,   konservatuarın yetki alınmadan kurulduğu ve usulsüz harcama ile 350.000 TL tutarında enstrüman alımı yapıldığı iddiaları reddedildi ve bunların kam oyu nezdinde İl Özel İdaresini yıpratmaya yönelik olduğu savunuldu.

Açıklamada, Danıştay’ın kuruma zimmet çıkardığı şeklindeki söylemlere yanıt verilmedi.

Konservatuvarın kapanmadığı ve halen Giresun Valisi Hasan Karahan’ın oluruyla Halk Eğtim Merkezi bünyesinde faaliyetlerini sürdürdüğü belirtilen açıklamada, binanın onarımı ve demirbaş alımı ile ilgili de bilgilere yer verildi.

Açıklamada,    konservatuvarın kuruluş kararının Vali Dursun Ali Şahin'in teklifi ve takdiri üzerine İl Genel Meclisi'nde oy birliği kararıyla kabul edildiği, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nün142,920,99 TL’ye onarılan binasında hizmet verdiği belirtildi. 

Açıklamadaki bilgilere göre; binaya demirbaş olarak alınan eşyaların toplamı tutarı ise 96.876,98 TL . Bu rakam içinde, enstrüman olarak sadece 4 adet piyanoya 9.748,96 TL ödeme yapılmış.

Ve yapılan bu harcamaların tamamı, yasal kurallara uygun şekilde ve vali oluru ile gerçekleştirilmiş.

 2012-2013 öğretim yılında 102 öğrenciye programlı olarak müzik dersleri verilmiş;bu sürede 188.219,87 TL gidere karşılık, öğrencilerin tamamından 28.100,00 TL tahsil edilmiş

Açıklamada,”Bu işlemlerin tamamı yasal prosedüre uygun şekilde gerçekleştirilmiş, yasal olmayan idaremizin ve halkımızın menfaatine uygun düşmeyen hiç bir uygulamada bulunulmamıştır” denildi.

Konservatuarın eğitim öğretim hizmetleri konservatuarın statüsü sona erdirildikten sonra, Vali Hasan Karahan'ın da onayı ile Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından yürütülüyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir