GiresunManşet Üstü

ÖZEL İDARE OTELİ TARTIŞMASI ŞİDDETLENİYOR

İl Özel İdaresi Hizmet Binası olarak planlanan sonra da otel olarak bir Yatırımcıya devredilmesi gündeme gelen bina ile ilgili AKP ile CHP arasında tartışmalar  sürüyor. CHP Merkez İlçe Başkanı Burak Bektaşıoğlu yazılı bir açıklama yaparak, AKP Merkez İlçe Başkanı Aytekin Şenklikoğlu'na yanıt verdi. Bektaşoğlu, "bina için ruhsat, otel için alınmadı, Kamu yararı gözetilerek alınan yüksek kat hakkı, ticari amaçlı olarak hülle yoluyla devredilmek istenmektedir" dedi.images
AKP merkez ilçe başkanının imar kararı alınırken  kendisinin de belediye meclisi  olduğu şeklindeki iddiasını yalanlayan Bektşoğlu, "Partim ve şahsım siyasi görüş ayrımı yapmaksızın Giresun’a yapılan her yatırımın ve yatırımcının yanında olduğumuzu, gereken bütün kolaylıkların sağlanmasının gerektiğini söylemek isterim ifadesin kullandı.

Burak Bektaşoğlu açıklamasında, Şenlikoğlu’na şu soruları yöneltti:

1. Kamu yararı gözetilerek kullanılan yüksek kat hakkını, ticari yarar için hülle yoluyla devretmesini hangi mantıkla açıklayacak?

2. Madem İl Özel İdaresinin böyle bir binaya ihtiyacı yoktu neden yapıldı?

3. Madem otel olacaktı neden otel olarak başta planlanmadı?

4. İl Özel İdaresinin hizmet verebileceği başka bir yer ya da bina planlandı mı? Planlandıysa neresi?

5. Binanın otele dönüştürülmesiyle oluşacak kamu zararının sorumlusu kim ya da kimlerdir?

6. Sn.Şenlikoğlu basına gösterdiği inşaat ruhsatının İl Özel İdare Hizmet Binası için verildiğini, otel için verilmediğini bilmiyor mu?

7. Adı geçen alan otel için planlansaydı nasıl bir mevzuat olduğu konusunda bilgisi var mı?

8. Turizmin gelişmesi için oteli zaruri görenler dolgu alanlarının bir an önce belediyeye devredilmesi ve bu alanların Giresunlular ve turistler için birer cazibe merkezi olmasının önünü ne zaman açacaklar ve buna nasıl bir katkıda bulunacaklar?

Bu soruların cevaplarını sabırsızlıkla bekliyoruz!

CHP Merkez İlçe Başkanı Bektaşoğlu, Aksu şenlik alanına Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2 otel planı yapıldığını, ayrıca taşınacak olan kapalı cezaevi alanında da otel olabileceğini söyledi. 

Topkantıya katlan İl Genel Meclisi CHP Grup Başkanvekili Mehmet Yılmaz, ise bu konuda son kararı il genel meclisinin vereceğini hatırlatarak, meclise önerge vereceklerini söyledi.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir