GiresunManşet Üstü

OSMAN AĞA’YA BURUK ANMA

Milli Mücadele Kahramanı, Atatürk'ün kurduğu ilk Muhafız Alayı'nın komutanı,  Giresun Eski Belediye Başkanlarından, 42 ve 47. Giresun Gönüllü Alay Komutanı, Milis Yarbay Osman Ağa, ölümünün 91. Yıldönümünde düzenlenen törenle anıldı.

Törene bu yıl devlet protokolünden Vali, Jandarma Bölge Komutanı, Alay Komutanı, diğer daire müdürleri katılmadı. Protokolden sadece her yıl olduğu gibi sadece Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar vardı.Halktan ve İstanbul ve diğer kentlerden Giresun derneklerinden de katılım olmadı.  

DSC_5126

Haydar Aliyev Parkı’nda Osman Ağa ve Milli Mücadele Kahramanları Anıtı önünde Giresun Belediyesi tarafından düzenlenen törene, Başkan Vekili Orhan Kurt, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Aygün Attar, siyasi parti ve STK, borsa, oda temsilcileri ve ilk ve orta dereceli okullar, Osman Ağa’nın yakınları katıldı.  

DSC_5125


ORHAN KURT: BAĞIMSIZLIK İÇİN YİNE BEDEL ÖDERİZ…

İstiklal Marşı'nın okunması ve Osman Ağa ve Giresun Uşakları anıtına çelenk sunulmasıyla başlayan törende konuşan Giresun Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Kurt, Osman Ağa'yı ölümünün 91. yıl dönümünde rahmet ve minnetle andıklarını söyledi. Kurt, şunları kaydetti: "Giresunumuz, milletin dirilişine canıyla, kanıyla, yüreğiyle katkı koymuş, bağrından çıkarttığı 42. ve 47. gönüllü alaylar ve onların komutanı Osman Ağa ile Sakarya boylarına kadar kan, gözyaşı ve zaferle dolu şanlı bir miras bırakmışlardır. Ulus devlet oluşumunun her safhasında emeği hiçe sayılmayacak olan şehrinin evladı olarak bizlere onurlu, tam bağımsız bir ülke bırakma mücadelesi veren başta Osman Ağa olmak üzere milli mücadele şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyorum.

Hiç unutulmasın ki bizler bu toprak için ödenen bedelleri unutmadık, unutmayacağız. Şehrim ve milletimin tam bağımsız onurlu duruşu için bedel ödemek gerekirse hepimiz o bedeli ödemeye hazırız. Çünkü bizler Giresun uşaklarıyız."DSC_5141

GİRESUN KALESİ'NDE DİNİ TÖREN YAPILDI 

Tören, Osman Ağa'nın Giresun Kalesi'nde bulunan mezarı başında dualar okunmasının ardından sona erdi.

Osman Ağa’yı anma törenlerine bu yıl önceki yıllardakinin aksine; Giresun Valiliği, Jandarma Bölge ve Garnizon Komutanlığı ve diğer il protokolünden kimsenin katılmaması, “Giresun’a saygısızlık” olarak değerlendirildi.

Giresun Valiliği'nden bu konuda bir açıklama yapılması bekleniyor. 

torenoasman

GEÇEN YIL DEVLET TAM KADRO ORADAYDI 

Geçen yıl törene Vali Dursun Ali Şahin ve diğer protokol tamamen katılmıştı. 
Törende AKP dışında bütün siyasi partiler temsil edilirken, AKP Milletvekili Mehmet Geldi, Giresun’da olduğu halde katılmadı.

 

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir