Giresun

ORDU-GİRESUN HAVAALANI’NA 28 PLAKALIYA GİRİŞ YOK

HABER:UFUK KEKÜL

2015 yılında hizmete giren iki komşu ilin adını taşıyan Ordu-Giresun Havaalanı’ndaki yolcu taşıma uygulaması, iki ilin taksici esnafları arasında gerginliğe neden oluyor.

Açıldığı günden bu yana Giresun plakalı ticari araçların yolcu almak için Ordu-Giresun havaalanına girmeleri yasak. Bu araçlar peronların çıkışında yolcularını bırakıp geri dönüyorlar. Yeni yolcu alırlarsa da buna havaalanı güvenliği engel oluyor ve ceza yazıyor. Yolcular gitmek istedikleri yere sadece 52 plakalı araçlarla gitmek zorunda kalıyor.

Yıllardır tepki gören bu uygulamadan vaz geçilmesini isteyen Giresunlu taksiciler, mağduriyetlerinin giderilmesi için Giresun Valisi, belediye başkanı ve milletvekillerine çağrı yaptılar. Yasal engelin kaldırılması için girişimde bulunulmasını isteyen taksiciler “madem biz oraya yolcu almak için giremiyoruz, Giresun adını tabeladan çıkarsınlar” ifadeleriyle sosyal medyadan kampanya da yürütüyor.  

Öte yandan Giresunlu taksicilerin havaalanından yolcu almasına yürürlükte bulunan Karayolları Taşıma Kanunu Taşıma Yönetmeliği ve ilgili genelgeler engel oluyor. Taksilerin merkezlerinin bağlı bulundukları belediye sınırları ve dışındaki faliyetlerini düzenleyen yönetmeliğe göre, başka belediye sınırına yolcu götüren taksiciler boş dönmek zorundalar. Bununla birlikte Ordu-Giresun Havalimanından dışarıya yolcu taşıma hakkı, DHMİ tarafından yapılan ihaleyle havalimanı taksicilerine verilmiş durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir