GiresunManşet Üstü

ÖLDÜKLERİYLE KALDIKLARI YERE KÖPRÜ YAPILDI

ÇÖKEREK 6 KİŞİYE MEZAR OLAN 'MENFEZİN FAİLLERİ' HAKKINDA İŞLEM YAPILMADI

HABER-YORUM:UFUK KEKÜL

Açılışı törenle yapılan Tirebolu-Doğankent yolu üzerindeki Muttab köprünün ayakları çökerek 6 kişiye mezar olan menfezin üzerinde duruyor. ‘6 Şehitler Köprüsü’ ismi verilen köprü, öldükleriyle kalan 6 kişiyle birlikte; neden çöktüğü araştırılmayan, ihmali görülenler hakkında işlem yapılmayan o menfezle de anılacak.
Bilindiği gibi yol üzerindeki menfez altından geçen Harşıt deresi yatağından malzeme alındığı için sürekli ‘çökme’ tehlikesiyle gündemdeydi. Bu konuda karayolları bölge ve şube müdürlüğüne, Giresun Özel İdaresi’ne, İl Genel Meclisi Başkanı Ahmet Şahin ve diğer ilgili kurumlara uyarılar yapılmıştı. Ancak verilen dilekçelere rağmen önlem alınmamış, menfez yerine köprü istekleri cevapsız kalmıştı.

İL Genel Meclisi Üyesi Ömer Cebeci’nin yazdıkları, konuştukları dikkate dahi alınmamıştı.

Sonunda beklenen oldu ve menfez 22 Ağustos gecesi meydana gelen aşırı yağmur sırasında üzerinden iş makinası ve askeri aracın geçtiği sırada çöktü. Greyder operatörü ve 6 asker sel sularına kapılarak kayboldu. Jandarma Uzman erler Erdem Çıtır, Onur Kıran, Burak Tok, Aykut Variyenli, Sami Yılmaz’ın cenazelerle uzun aramalar sonucunda bulundu. Greyder operatörü Ali Akbulut ise, hala bulunamadı.
Bu olay sonrasında menfezin çökmesinde ihmali görülenler hakkında adli ve idari işlem yapılmadı. Hatta olay “doğal afet nedeniyle çöken bir menfez olarak’ kayıtlara girdi.  

Hala geç değil; köprü açmak iyi, oraya şehitlerin ismini anımsatacak tabela koymak da iyi ama önemli olan o 6 kişinin neden öldüğünün ortaya çıkarılarak tarihe not düşülmesidir. Devlete olan güvenin tesisi için bu şart. 

Bekliyoruz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir