Sağlık

ÖĞRENCİLER ORGAN BAĞIŞI KONUSUNDA BİLİNÇLENDİ

Giresun Organ Bankası Derneği Başkanı Fırat Akyol, Giresun Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Bankacılık ve Sigortacılık 2.sınıf öğrencilerine organ bağış semineri verdi.

Meslek Yüksek Okulunda gerçekleşen seminer’de Akyol, öğrencileri organ bağışı konusunda bilinçlendirirken, organ bağışının insan yaşamındaki anlam ve öneminin nasıl bir yer taşıdığını anlattı.

Öğrencilerin hayati değer taşıyan konuda bilgilenmelerinin çok önemli olduğuna vurgu yapan Akyol “10 yıldan buyana yapmış olduğumuz çalışmalara hiç ara vermeden devam ediyoruz. Organ bağışı konusunda toplumda bir takım kulaktan dolma bilgiler yüzünden farklı algılamalar olabiliyor. Bundan dolayı ayrıntılı bir şekilde verilere dayanarak Üniversite öğrencilerine anlattım. Onlarında bilgi sahibi olduğuna inanıyorum” dedi.

Akyol’un organ bağışı konusunda vermiş olduğu seminerden oldukça memnun kaldıklarını ve organ bağışı hakkında bilinçlendiklerini belirten Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Öğrencileri “Geçtiğimiz yıllarda organ bağışı konusunda herhangi bir bilgiye sahip değildik. Sadece organ bağışı deyince aklımıza ilk gelen yaşarken organlarımızı vermek geliyordu. Fırat beyin vermiş olduğu seminer sonunda bağışın sadece beyin ölümü gerçekleşmesinden sonra olduğunu öğrenmiş olduk. Bizlerde bu bilgiler doğrultusunda organlarımızı bağışlamaya hazırız” şeklinde konuştular.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir