Giresun

“ÖCALAN SERBEST KALACAK”TEZİ…

CHP İZMİR MİLLETVEKİLİ BİRGÜL AYMAN GÜLER, GİRESUN'DAYDI…

CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, “Çözüm sürecinde son derece endişe verici gelişmeler olduğunu söylemek gerekir. Bence yeni dönemde ki her şeyin tüm kodları Abdullah Öcalan’ın Barzani’ye yazdığı o mektuptaydı” dedi.


Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu’yu makamında ziyaret eden Güler, gazetecilerin sorularını yanıtladı. İmralı’ya yapılacak olan 7. görüşmeyle ilgili soru üzerine Güler, “Çözüm sürecinde son derece endişe verici gelişmeler olduğunu söylemek gerekir. Geçtiğimiz günlerde Abdullah Öcalan’ın Barzani’ye yazdığı bir mektup ortaya çıktı. Abdullah Öcalan Barzani’ye ‘4 parçadaki halkların ulusal önderi sensin’ payesini verdi. Buna ilişkin hiçbir yalanlama yapılmadı. Bence yeni dönemde ki her şeyin tüm kodları Abdullah Öcalan’ın Barzani’ye yazdığı o mektuptaydı. Şimdi öyle görülüyor ki yapılmak istenen şey, daha önce Murat Karayılan’ın açıkladığı 2. aşama dedikleri süreç. Burada Türkçeyi tek resmi dil olmaktan çıkarmak. Anadiller talebini resmi dile dönüştürmek ve Abdullah Öcalan’a serbestlik sağlayacak bir yasal bir alt yapı hazırlamak. Bunun Türk halkı tarafından kabul edilmeyeceği çok açık. Hükümet yetkilileri hep sustular bu konuda. Açıklasınlar ve bu sözde çözüm sürecine Türkiye’nin cebinden ne verdiklerini hepimiz öğrenelim” dedi.


TBMM Başkanlığı adaylığı ile soru üzerine Güler, “Şuan da bir adayımız yok. Bizim seçimlerimiz var. Çarşamba günü Meclis Grup Başkanvekillikleri seçimlerimizden sonra ki aşamada gündemimize gelecek. Şuan için bir isim ve adayımız yok” dedi.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir