Manşet Üstü

O ROZET ÇIKMAMALI 

CHP’li belediye başkan adaylarının, tarafsız olacaklarının teminatı gibi göstermek için yaptıkları ‘seçilirsem rozetimi çıkaracağım’ açıklamalarını yadırgıyorum, samimi bulmuyorum…
Cumhurbaşkanı partili, AKP’li, MHP’li, HDP’li, SP’li, İ.P’li adaylar partili…Bunların adayları ‘partisiz olacağım’ da demiyor. Hatta valiler, kaymakamlar, yargı ve güvenlik mensupları hepsi partili.

Binali bey, Anayasaya, seçim kanununa rağmen taraf, TBMM Başkanlık makamını İstanbul belediye başkan adaylığına taşıyor.

Sadece CHP’liler partili olmayacak. Rozeti çıkararak, arınıp, aklanıp, paklanacak tarafsız olacak, kenti yönetecek hale gelecek.

Öyle mi?…

Bir rozet çıkarma modasıdır gidiyor. Ama rozet çıkaran CHP’lilerin oyları artmıyor. Sorun rozette değil yani…

Ben de bir belediye başkanı yakasındaki partisinin rozetini çıkararak tarafsız olmaz.Kaldı ki bir başkanın sadece tarafsız olması yetmez.

Başkan rozeti çıkardı tarafsız ama geri kalan ne kadar kötülük varsa hepsini yapabilir mi?

Bir başkan partisi ne olursa olsun ancak, hizmette adil, ahlaki ve vicdani davranırsa, temsil ettiği yöredekileri farklılaştırıp ötekileştirmezse, partili yandaşlarının değil, bütün halkın hak ve menfaatlerini koruyup, kollarsa tarafsız olur.
Tarafsızlık da rozetle değil; aile, eğitim ve toplumla birlikte kazanılan ahlak, erdem, kültürdür, etik değerler toplamıdır.

Bir CHP’li aday zaten bu değerleri taşımalıdır.

Öyleyse rozetini ne seçimden önce, ne de sonra hiçbir zaman çıkarmamalı, sadece tarafsızlık sözü vermesi yeterli olmalıdır.Kaldı ki o rozet herhangi bir rozet de değildir. İstenildiği zaman çıkarılıp takılan, mesaj vermek için kullanılıp kenara konulan bir simge hiç değildir.

Oradaki 6 ok Atatürk ilke ve devrimlerini simgeler.

Dolayısıyla yakasındaki rozeti duran CHP’liyi bu ilkeler bağlar ve o zaman çok daha fazla tarafsız olur.Hatta tarafsızlıkla da yetinmez, kendini Atatürk’ün partisinin belediye başkanı gibi hisseder, kendini hizmete odaklar.

Rozette dursun CHP’lilikleri de…Yoksa rozeti çıkarıp ikisinden de sıyrılıp başka hallere bürünüyorlar.

Daha fazla göster

Bağlantılı haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunları da oku

Kapalı
Kapalı