Giresun

NURETTİN CANİKLİ İMAM HATİP LİSESİ TABELASINA TEPKİLER

Aksu'da yeni açılan Anadolu İmam Hatip Lisesi'ne Ak Parti Gurup Başkan Vekili Nurettin Canikli'nin isminin verildiği haberini Türkiye gazatemizden öğrendi. Bu konuyu köşesine taşıyan Ufuk Kekül'ün yazısındaki bilgiler ışığında bir açıklama yapan CHP Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu, “Yazık, bunu ayıplıyor, bir zavallılık olarak değerlendiriyorum” diyerek tepki gösterdı.Karaahmetoğlu'nun açıklaması pek çok haber ajansı tarafından haber yapılınca konu Türkiye gündemine taşındı.  

"KARARI KİM ALDI, AÇIKLANSIN"

BBKaraahmetoğlu, açıklamasında, “AKP’den istifa eden İdris Naim Şahin ve Hakan Şükür’ün isimlerini verdikleri stat ve terminallere verip sonra kaldıranlarda AKP fanatizmine hizmet ettiklerinin farkına varacaklardır. Aynı şekilde Nurettin Canikli ismini vatandaşın tümünün alın teri ve vergisiyle inşa edilen okula verenler yarın kaldırırsa da yine şaşırmayız” dedi.

“Giresun Aksu Mahallesi’nde yapımı tamamlanıp eğitim, öğretime başlayan yeni İmam Hatip Lisesi binası isminin Giresun Nurettin Canikli Anadolu İmam Hatip Lisesi olmasına şaşırmadığımı ifade etmek istiyorum” diyen CHP’li Vekil, Nurettin Canikli ismini veren Giresun İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Giresun Valiliği’nin hangi gerekçelerle böyle bir karar aldığını açıklamasının doğru olacağını belirtti.

Giresun’da emeği geçen siyaset büyüklerinin olduğunu söyleyen Karaahmetoğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Canikli ‘yok istemem yakışık olmaz yapmayın’ dedi de buna rağmen ona sevgi ve saygıyı bir şekilde ifade etmek için bir zorunluluk olarak görenlerin işgüzarlığı mıdır bilemiyorum. Eğer bir siyasetçi isimi verilecekse, vefa borcu ödenecekse hakkın rahmetine kavuşmuş ya da Allah selamet versin yaşayan Giresun’da çok emeği olan siyaset büyüklerimiz var. Fakat onlar hayatta olmayınca ya da aktif siyaset sahnesinde iktidar koltuğunda olmayınca verilen mesaj adrese ulaşmaz, iktidar olsun, orada da yetki sahibi, makam sahibi olsun anlayışı kriter alınmaktadır. Bir eğitim kurumuna, hele de halkın vergileriyle yapılan eğitim kurumlarına siyasetçi yerine eğitim, bilim, sanat, düşünce idolü bir ismin verilmesi daha doğru olur diye düşünüyorum. Bu makul ve şık bir davranış olmamıştır. AKP’nin ideolojisinin tesiri altında kalıp kamu hizmetini, fanatizmle yürütmek hiçbir devlet görevlisine yakışmamaktadır. Benzer yaklaşımlar başka illerde de oluyor mu bakmak lazım.”

“YAZIK, BUNU AYIPLIYOR, BİR ZAVALLILIK OLARAK DEĞERLENDİRİYORUM”

AKP’den istifa edenlerin isimlerinin verildikleri yerlerden kaldırıldığına da değinen Karaahmetoğlu, şunları kaydetti: “AKP’den istifa eden İdris Naim Şahin ve Hakan Şükür’ün isimlerini verdikleri stat ve terminallere verip sonra kaldıranlarda AKP fanatizmine hizmet ettiklerinin farkına varacaklardır. Aynı şekilde Nurettin Canikli ismini vatandaşın tümünün alın teri ve vergisiyle inşa edilen okula verenler yarın kaldırırsa da yine şaşırmayız. Seka Aksu Kağıt Fabrikasını kuranların ismini yaşatmayı akıl edemeyenler Seka Fabrika arsasını 5 milyona satıp 70 milyona geri alanların ismini ne hikmettin yine Seka’da okula vermeyi akıl edebiliyor, ismi yaşasın diye. Canikli'nin ismi ‘duyulursa bizi duman ederler’ dediği Danıştay raporlarıyla yaşayacaktır merak etmesin. Giresunlu kendine yapılan hizmeti asla unutmaz, devletin vatandaşın parasıyla yaptırdığı okullara, camilere ismini verdirerek hatıralarının yaşatılacağını sanıyorlar. Yazık, bunu ayıplıyor, bir zavallılık olarak değerlendiriyorum, Canikli ve iktidar milletvekilleri Giresun’da ve diğer kentlerimizde okullara, camilere diğer kamu yatırımlarına isimlerini bir an önce versinler, zira isimleri borçlu oldukları şehirlere attıkları kazıklarla anılınca yıllar sonra isimleri de unutulacaktır diye düşünüyorum.”

Etiketler

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir