Giresun

NURETTİN CANİKLİ BAKAN OLUR MU?

Başbakan Ahmet Davutoğlu yeni kabineyi açıklıyor. Görevde bulunan ekonomiyle ilgili bakanların tamamı Meclis'e girerken, üç dönem kuralının 1 Kasım seçiminde askıya alınması nedeniyle Ali Babacan'ın yanı sıra Faruk Çelik, Binali Yıldırım, Taner Yıldız, Mehdi Eker, Nurettin Canikli'nin de yeniden vekil seçilmesi bakan seçeneklerini çoğalttı. Alınan bilgilere göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak'ın ekonomiyle ilgili ya da başka bir bakanlıkta kabineye girmesi bekleniyor. "Paranın patronu" Maliye Bakanlığı için Mehmet Şimşek'in yanı sıra Eski Maliye Bakanlığı Müsteşarı Naci Ağbal'ın adı geçiyor. Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bu bakanlık için en güçlü aday. Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile eski Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'ın kabineye girmesine kesin gözüyle bakılıyor. Eski Tarım Bakanı Mehdi Eker ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin yine aynı bakanlıklara atanabileceği, eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın kabinede yer alabileceği belirtiliyor. Eski Borsa İstanbul Başkanı İbrahim Turhan'ın ekonomi bakanlıklarından birine atanması bekleniyor. Eski Çalışma Bakanı Faruk Çelik'in adı hem bu bakanlık, hem çözüm sürecinden sorumlu bakanlık için geçiyor.

13 yıllık AKP iktidarı döneminde kısa süreli Gümrük ve Ticaret Bakanı olabilen Giresun Milletvekili Nurettin Canikli, aynı görevi sürdürmek için yoğun bir kulis ve piar çalışması yürütüyor. Hükümet kurulması çalışmaları sırasında basına sızdırılan kendisinin Cumhurbaşkanı’nın istediği, Davutoğlu’nun istemediği haberleri de bunlardan birisi. 

Canikli’nin bakanlık yarışındaki rakibi ise eski Müsteşar Ziya Altunyıldız…

 Konuşulanlardan birisi de bu bakanlığın iki bölünerek iki isme de yer açılması.

Öte yandan Giresun’da Nurettin Canikli’nin, gümrük değil de alınan 165 bin oyun karşılığı olarak daha etkin, yatırımcı bir hizmet bakanlığına getirilmesi isteniyor. Ancak AKP milletvekillerinden, teşkilatlarından ‘milletvekilimizi bakan olarak görmek istiyoruz’ şeklinde bir istek dile getirilmemesi ilginç bulunuyor.  

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir