Giresun

NECATİ TIĞLI, HAVAALANI İÇİN YASAL DÜZENLEME İSTEDİ

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Giresun milletvekili Necati Tığlı, Ordu-Giresun havalimanına Giresun plakalı taksicilerin serbestçe yolcu alıp bırakmalarına engelin kaldırılmasını istedi.
Sorunu TBMM’ye taşıyan Tığlı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na çağrıda bulunarak bu konuda yasal düzenleme yapılmasını istedi.
Giresun’dan yolcu taşıyan ticari taksici esnafının Havalimanından yolcu alamamalarının ‘Havayolu + Karayolu Kombine Yolcu Taşımaları genelgesinden kaynaklandığını belirten Tığlı, “İki ilin ortak kullandığı Ordu – Giresun Havalimanının, Ordu İli mülki sınırlarında yer alması, buna ilişkin her hizmetin ve faaliyetin bu ilimizin tasarrufunda yürütülmesi sonucunu ortaya çıkarmaktadır. Herkesin tabi olduğu mevzuat hükümlerinin, ortak kullanılmak üzere inşa edilen havalimanının, her iki ilin vatandaşları tarafından rahat kullanılabilmesine imkân sağlanacağı biçimde yeniden düzenlenmesi de gerekli görülmektedir.”diye konuştu.
Ordu-Giresun Havalimanında ortak koşullarda hizmet verilmesi gerekliliğini vurgulayan Necati Tığlı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na şu önerileri ve soruları yöneltti:
-Ordu – Giresun gibi iki il için ortak hizmet veren havalimanları için farklı bir genelge düzenlenmesi mümkün değil midir?
-İki ilimize ortak hizmet etmek üzere faaliyet gösteren Ordu – Giresun Havalimanının sınırları dahilinde, Havayolu + Karayolu Kombine Yolcu Taşımaları hizmetlerinin gerek taksici esnafının gerekse seyahat eden yolcuların bağlı olduğu mülki idareleri tarafından konulacak kurallar çerçevesinde yürütülmesi mümkün müdür?
-Hizmete girdiği yıldan bugüne kadar, iki ilimize ortak hizmet verdiği ifade edilen havalimanından yararlanma koşullarında Ordu iline sağlanan pozitif bir ayrım söz konusu değil midir?
O halde bahsi geçen havalimanını ortak bir havalimanı yapan nedir? Neden ortak havalimanı tabiri kullanılmaktadır?
-Hizmete girdiği günden bu yana yolcuların, esnafın ve kolluk güçlerimizin karşı karşıya gelmesine sebep olan durum ve ortaya çıkan gerilimin giderilmesi için bir talimatınız olacak mıdır?
-Havalimanını kullanarak Giresun’a seyahat eden, havaalanı kampüsü dışından, karayolundan, Giresun plakalı ticari taksileri kullanmak isteyen vatandaşlarımızın talep etmesi halinde, bu ticari taksileri kullanma imkanı sağlanabilir mi?
-İki ile ayrı hizmet verebilecek, ayrı ticari taksi hizmet noktaları oluşturulması için bir düzenleme düşünür müsünüz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir