Giresun

MUSTAFA DOĞRU PAŞA DA FETOCU OLDU

Giresun Cumhuriyet Başsavcısı Ozan Kaya, dün düzenlediği basın toplantısında, FETO soruşturmaları hakkında bilgi verdi. Kaya’nın verdiği bilgilere göre, Giresun’da 15 Temmuz tarihinden itibaren haklarında FETÖ üyesi olmak suçundan işlem yapılanlardan 11 hakim ve savcı, 5 askeri personel, 30 polis görevlisi ve 6 öğretmen tutuklanarak cezaevine konuldu. 8 kişi hakkında da yakalama kararı çıkartıldı.
Savcı Kaya, Alucra ilçesinde 7 kişinin ölümüyle sonuçlanan helikopter kazasında yaralanan eşini ve kızını kaybeden Giresun Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Mustafa Doğru hakkında başlatılan FETÖ soruşturması kapsamında yakalama kararı bulunduğunu söyledi.
Kaya, halen GATA'da tedavisi süren Doğru'nun sağlığına kavuşmasının ardından gerekli işlemlerin yapılacağını belirterek, "Mustafa Doğru hakkında cumhuriyet başsavcılığımız tarafından çıkarılmış yakalama kararı vardır. Şu anda kontrol altındadır. Kendisinin sağlığına kavuşmasından sonra hakkında o yakalama kararı doğrultusunda işlem yapılacaktır. Halen GATA'da tedavisi devam eden Mustafa Doğru hakkındaki yakalama kararı mevcut FETÖ darbe girişimine ilişkin olup infazı beklenmektedir." dedi.
Başsavcı helikopter kazasının soruşturmasını Giresun Cumhuriyet Başsavcılığı yürüteceğini açıkladı.
Kaya, 15 Temmuz darbe girişimi öncesi Giresun'da FETÖ üyelerine yönelik bazı soruşturmaların açıldığını, bunlar da gözaltına alındıktan sonra denetimli serbestlik kararı verilen bazı kişiler hakkında savcılık olarak yeniden değerlendirmelerde bulunacaklarına işaret ederek, şöyle konuştu:
"FETÖ'ye ilişkin cumhuriyet başsavcılığımızca daha evvel de bu darbe teşebbüsünden öncede başlatılan soruşturmalar da vardı. Bu soruşturmalar kapsamında haklarında yargılama önlemi olarak tutuklama talep edilenler fakat o an itibarıyla tutuklama talepleri reddedilenler haklarında adli kontrol kararı verilerek bunu fırsat bilerek yurt dışına kaçanlar da var. Bunlarla ilgili de başsavcılığımızca zamanı geldiğinde değerlendirmeler yapılacaktır. Yurt dışı çıkış kayıtları bulunanlar var. Yeniden bir değerlendirmeler yapılacaktır."
Kendilerine kamu kurumlarından FETÖ soruşturmaları kapsamında açığa alınmalarla ilgili listelerin geldiğini, bunlarla ilgili şu anda incelemelerin devam ettiğini vurgulayan Kaya, dellilerndirme olmadan gelen ihbarları dikkate almadıklarını belirterek şunları söyledi:
"Operasyonların devamı konusunda kararlıyız. Haklarında işlem yapılacak şüpheliler var. Birçok kurumdan bize açığa alınmalarla ilgili isimler geliyor. Daha önce de elimizde listeler vardı. Şu anda listeler geliyor. Bizim bu konudaki çalışmamız devam ediyor. Mevcut delil itibarıyla biz bu insanların durumunu değerlendiririz. Bize idarelerden gelen ihbar evrakları yeterli delili kapsamıyor. Öncelikle onların delillendirilmesi lazım. Biz de bu süreci yaşıyoruz. İstihbarat birimlerimizden, emniyet birimlerimizden, o bize verilen isimler üzerinden, o bize gelen listeler üzerinden delillendirme aşamasındayız. Dolayısıyla gelen o listeler üzerinde gözü kapalı işlem yapmak söz konusu değil. Bu hakka ve hukuka sığmaz."
Başsavcı Kaya, Bulancak Kaymakamı Tayfur Elbasan'ın açığa alınmasıyla ilgili de, "Bulancak
Kaymakamı hakkında adli işlem başlatıldı fakat FETÖ bağlantısı nedeniyle bu soruşturma başlatılmamıştır” dedi.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir