Giresun

MURŞİT GÜREL BU İDDİALARA NE DİYECEK?

İL GENEL MECLİSİ’NİN CHP’Lİ DENETİM KURULU ÜYESİ MUSTAFA YILMAZ’IN RAPORUNDA, OTELE VERİLEN BİNA, HACIHÜSEYİN PARKI, KONKASÖR TESİSLERİ VE DAHA PEK ÇOK KONUDA, BAŞKAN MURŞİT GÜREL'İ TÖHMET ALTINDA BIRAKACAK PEK ÇOK İDDİA YER ALDI. 

Giresun İl Genel Meclisi denetim komisyonu üyesi Ömer Mustafa Yılmaz, kurulun hazırladığı rapora muhalefet şerhi koydu. Bir rapor hazırlayarak kurula sunan Yılmaz, özel idarenin gerçekleştirdiği iş ve işlemlerine yönelik ciddi ve önemli iddialarda bulundu.

“USTA’NIN SYDV’YE SEÇİLMESİ USULSÜZ”  
Ömer Mustafa Yılmaz’ın 7 maddeden oluşan raporunda, ilk usulsüzlük olarak, Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma vakfı Mütevelli heyet üyeliğine parti yöneticilerinin seçilemeyeceğine dair madde olmasına rağmen AKP yöneticisi İbrahim Usta’nın seçilmesi gösterildi. Kadro tahsisi, Fatsu'ya yer kiralaması gibi konularda raporda bilgileriyle yer aldı.

“BAKANLIĞA YER TAHSİS EDİLDİ, VAZGEÇİLDİ ÜZERİNDEKİ İŞLETMECİDEN KİRA ALINMIYOR”

 Yılmaz’ın bir başka iddiası da Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın Kerasus Restaurant’ın olduğu yere yaptıracağı ancak daha sonra limana kaydırılan eğitim merkeziyle ilgili. Yalıköy’deki özel idare arsasının bu amaçla bakanlığa verildiğini, buradaki işletmeciden de kira alınmayacağına karar verildiğini, ancak bakanlığın vaz geçmesinden sonra kira ödenmemeye devam edildiğini belirten Yılmaz,” Kamuoyu yanıltılmış ve Kurum zararı meydana gelmiştir” ifadesini kullandı.

“BİNA OTELE VERİLDİ, İDARENİN MAL VARLIĞI HEBA EDİLDİ”

İl Genel Meclisinin denetim komisyonunun CHP’li üyesi Ömer Mustafa Yılmaz’ın özel idare hizmet binası olarak başlanan, %80’i tamamlandıktan sonra ancak daha sonra bir şirkete otel olarak verilen 11 katlı binayla ilgili çarpıcı iddialarda bulundu. Binanın yap-işlet-devret modeliyle kira verilmesinin yasalara aykırı olduğunu, yasada belirtilen bu türdeki işletmelerin tanımına uymadığını savunan Yılmaz, “Yüksek Planlama Kurulundan alınan izin kararına rastlanamamıştır. Özel İdarenin Mülkü olan 15.239 m2 arsa ve üzerinde bulunan idare binası, yemekhane/salon, 10 adet lojman ve diğer idari binalar yani özel idarenin mal varlığının heba edildiği görülmüştür” dedi.

“HACIHÜSEYİN PARKININ KİRAYA VERİLMESİ YASALARA AYKIRI”

 Mustafa Yılmaz’ın tespit ettiği usulsüzlüklerden birisi de Hacıhüseyin Mahallesindeki özel idare spor tesisi yapılmak üzere verilen arsa ve bu arsanın bir bölümünün lunapark olarak 5 bin lira bedelle kiraya verilmesine ilişkin. Yılmaz’a göre buradaki kiralama da yasalara aykırı ve kayırmacılık var.

Yılmaz, bununla ilgili olarak şu soruları yöneltti:

    a- Spor tesisi olarak tahsis edilen yeri tahsis amacı dışında nasıl kiraya verilebilir.?

    b- 2 yıllığına tahsis edilen yer 3 yıllığına nasıl kiraya verilir?

    c-Teyyaredüzü Mh. Dolgu sahasındaki Gençlik merkezinde 85 m2 kapalı alanı ve 472 m2 açık alanı olan yer aylık 26.590.00 TL ye kiraya verilirken, Hacıhüseyin mah Dolgu               sahasında bulunan 4500 m2 yer nasıl olurda 5.000.00 TL ye kiraya verilir bir çelişki ve kayırma açıkça ortadadır.

“TİREBOLU KONKASÖR TESİSİNİN SÖZLEŞMESİ İPTAL EDİLMELİ”

Yılmaz raporunda, İl Özel İdaresinin İşletme Müdürlüğüne bağlı olan Tirebolu Harşit vadisinde bulunan Konkosör tesislerinin hizmet alım yöntemiyle 5 yıllığına kiralandığını belirterek,” Görele Hazır Beton Şirketi ile yapılan sözleşme gereği; tesis  teslim alındıktan sonra 6 ay içinde ikinci kırma -eleme tesisi yapılacaktı, fakat yaptığımız ziyarette özel idarenin kurduğu tesis haricinde yeni ikinci tesis kurulmadığı, sözleşme hükümlerinin yerine getirilmediği tesbit edildi. Bu duruma göre sözleşmenin feshi veya diğer yaptırımların uygulanması gerekmektedir” .

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir