Giresun

MURAT KILIÇASLAN’DAN ŞENLİKOĞLU’NA HAVUZ TEPKİSİ

"DOLMUŞÇU ESNAFIN EKMEĞİNDEN UZAK DUR ŞENLİKOĞLU!"

Gelecek Partisi Giresun İl Başkanı Murat Kılıçaslan, Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu’nu çalışmaları süren havuz sistemi üzerinden adeta topa tuttu. Yazılı bir açıklama yapan Kılıçaslan, son yıllarda ekonomik çöküşten ötürü en büyük zararı gören dolmuşçu esnafının Giresun Belediyesi tarafından yok edilmeye çalışıldığını ifade ederek, 240 şoforün mağdur edileceğini söyledi.
Havuz sisteminin Giresun’da bulunan tüm dolmuş hatlarını birleştirip kurulacak bir şirket üzerinden yönetilmesi anlamına geldiğini vurgulayan Başkan Kılıçaslan, Ordu’da uygulanan bu sistemin dolmuşçular ve vatandaşlar için çile haline geldiğini belirterek , “İtirazda bulunanlara Giresun Belediyesi tarafından verilen yanıtta oldukça kan dondurucudur. “Bu sisteme geçmezseniz 20 otobüs alıp Belediye hattına koyacağız” tehditi ile dolmuşçu esnafımıza zorla bu sistem kabul ettirilmeye çalışılmaktadır” dedi.MURAT KILIÇASLAN'DAN ŞENLİKOĞLU'NA HAVUZ TEPKİSİ“DOLMUŞ ESNAFIMIZIN HAVUZ SİSTEMİNE RIZASI YOK!”
Murat Kılıçaslan, açıklamasında şunları söyledi:”Ülkemizde yaşanan ekonomik çöküşten ötürü şehir içi taşımacılığı yapan esnaf kardeşlerimiz zaten çok zor durumdadır. Mazot maliyetleri, araç bakım bedelleri bellerini iyice bükmüştür. Geçen sene 600 TL’ye aldıkları bir adet araç lastiği bile 2500 TL olurken Temmuz ayına girmemize rağmen çoğu şoför esnaf araçlarında halen masraf olmasın diye günü kurtarmak için kış lastiklerini kullanmaktadır.
Geçtiğimiz günlerde şoför esnafımızı ziyaret ederek sohbetlerine ortak olduk. Çaylarını içmeye uğradığımız arkadaşlar resmen kan ağlıyor. Belediyenin dolmuş araçlarındaki koltuk sayısında kısıtlama yaptığını bir koltuk maliyetinin 50 bin TL olduğunu yalvar yakar 10 bin TL kadar indirdiklerini dile getirdiler. Ayrıca getirilmek istenen havuz sistemi ile kendilerini zarar göreceği kadar vatandaşın da mağdur olacağını, zira örneğin Göğüs Hastanesi Dolmuş Durağının bu sistem ile yolcusunu Diş Hastanesine güzergah dışı olduğu için artık çıkaramayacağını, bunun gibi pek çok ekstra yerin artık güzergah dışı sayılacağını dile getirdiler. Ayrıca yine bu sistemde alınacak yakıt, araçların bakımları tek merkezden olacağı için diğer esnaflarında bundan olumsuz etkileneceğini söylediler.
“HAVUZ SİSTEMİNDEKİ ALINMASI MECBURİ ARAÇLAR OCAK YIKAR”
Havuz sistemi Türkiye’nin birçok kentinde hayata geçirilmiş, büyükşehirlerde başarı oranı fazla olmasa bile bir türlü yürümüş ancak nüfusu az yani Giresun gibi şehirlerde başarılı olmamış ve havuz sistemine giren esnafın sonu olmuştur.
“Havuz sisteminde geri dönüş yok bu sistem hayata geçecek” baskısından vazgeçmeyen Sn. Şenlikoğlu, bu esnafımızın araçlarını satarak, yeni tektip araçların alınmasını da mecburi kılmıştır. Esnafımızın 150-200 bin TL ye araç satıp, değeri 1 Milyon 300 bin TL olan havuz araçlarını almaya mecbur bırakılmıştır. Giresun da Geleceği belli olmayan bu sistem için esnafın bu kadar borcun altına sokulması hangi akla ve mantığa sığar soruyorum? Bu insanlara yapılan tam anlamı ile bir zulümdür!
Bu kardeşlerimiz zaten zor durumda ve artık evine ekmek alamayacak hale geldiklerinde bunun vebalini Sn. Şenlikoğlu nasıl taşıyacak…
“BU YANLIŞTAN DERHAL VAZGEÇİLMELİDİR!”
“Çalışanları ve aileleriyle birlikte 3000 kişilik bir sektörün bir inat ve heves uğruna bitirilmesine asla müsaade edilmemelidir” diyen Murat Kılıçaslan, Aytekin Şenlikoğlu’na şu çağrıyı yaptı:” Belediye; Halkını tehdit eden değil, halkına hizmet üreten bir kurumdur. Buradan Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu’na sormak istiyorum: Yerel seçimlerden önce 23 Ocak 2009 yılında dolmuşçu kardeşlerimiz ile bir araya geldiniz. Orada kendilerine “Sizlerin huzurlu olmanız için elimizden geleni yapacağız” derken kastınız havuz sistemi miydi? Yoksa diğer yapamadığınız vaatlerinizin devamı olarak bu kardeşlerimizin oyu muydu tek derdiniz!..
Sn. Şenlikoğlu dolmuşçu esnafımız hem maddi olarak hem de psikolojik olarak çok zor durumda. Sizden bir Belediye Başkanı olarak bu rant projesinden vazgeçip gerçekleri görmenizi, Dolmuşçu Esnafın ekmeğinden uzak durmanızı ve aşını, hayatını bu meslekten kazanan kardeşlerimizi daha fazla yıldırmadan, tehdit etmeden kucaklayarak derhal ucube Havuz Sistemi egonuzdan vaz geçmenizi talep ediyorum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir