Aktüel

MİLLETVEKİLİ PAŞAYEVA ŞUŞA’YI ANLATTI

AZERBAYCAN MİLLETVEKİLİ GİRESUN ÜNİVERSİTESİNDE KONFERANS VERDİe00c6688c5

Giresun Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Topluluğu ve Tarih Topluluğu tarafından düzenlenen ve Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva'nın konuşmacı olarak katıldığı “ŞUŞA İşgali” başlıklı konferans, Güre Yerleşkesi Sosyal Tesisler Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

"Tarih yazmak, tarih yapmak kadar önemli, yarattığımız, yazdığımız tarihi gençlere öğretmeliyiz" diyen Paşayeva "kendi tarihine sahip çıkan gençler vizyon sahibi olur. Giresun Üniversitesi öğrencileri, tarihlerine sahip çıkan gençler" dedi. Karabağ Savaşı’nda 1992 yılında meydana gelen Şuşa Muharebesinin sonucunda Ermenistan birlikleri tarafından işgal edilen Şuşalıların büyük çoğunluğunun göçe mecbur bırakılmasının kabul edilemeyeceğini belirten milletvekili,  Şuşa sorununun yalnızca Azerbaycan Türkü’nün sorunu gibi algılanmamamsını istedi.

Ganire Paşayeva , Şuşa’nın Sadece Azerbaycan tarihinde değil, Türk milletinin tarihinde çok büyük rol oynamış bir bölgede olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Ermenistan 20 yıldır bu toprakları işgal altında tutuyor ve bütün 

kabristanlıkları ve camileri, tarihi abidevi unsurları yok ediyorlar. Yaşanan bu mezalimden , zulümden gençlerin haberdar olmasını , tarihlerine sahip çıkması gerekir.  Tarihmize sahip çıktıkça Türk –İslam devletlerinin var olduğu tüm coğrafyalar rahatlayacak" diye konuştu.

3b093a9565

Konferans ta ayrıca Doç. Dr. Pervane Mammadova ve Şair ve Yazar Gülaye Rzayeva Şınıhlı’da Şuşa’da yaşanan işgale değinen kısa bir konuşma yaptılar.

 

 

 

 

 

 

Konferansın Milletvekili Ganire Paşayeva'ya   Rektörü Prof.Dr. Aygün Atar günün anısına bir plaket takdim etti.

 

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir