GiresunUlusal

MİLLETVEKİLİ CEMAL ÖZTÜRK’TEN ÜRPERTEN İDDİA

“GİRESUN BELEDİYESİ 30 MİLYON AVROLUK AB PROJESİ İÇİN GÖREVİNİ YAPMADI, HİBE VERİLMEYEBİLİR. ÖNLEMEYE ÇALIŞIYORUZ”

AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, Giresun Atıksu Projesi’nin hayata geçirilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığının koordinatörlüğünde çalışmaların yürütüldüğünü ancak Giresun Belediyesi’nin üzerine düşen görevleri yerine getirmediğini iddia etti.

Milletvekili Öztürk yaptığı açıklamada, AB’nin hibelerinin gerçekleştirilen çevre altyapı yatırımları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sorumluluğunda yürütülmekte olduğunu belirterek,”  bu kapsamda 2014-2020 programlama döneminde yer alan ve proje hazırlık süreci 2012 yılında başlayan yaklaşık 26 milyon Avro bütçeli Giresun Atıksu Projesi, 2019 İhale Planında yer almakta olup, bu yıl Bakanlıkça harcanmaya bağlanması gereken 32 milyon Avro AB hibesinin yaklaşık 2 milyon Avro’su bu projenin sözleşmeye bağlanmasına endekslidir” dedi.

“BELEDİYE SAHİL YOLU GEÇİŞ İZNİ ALMADI”

Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, açıklamasında şu bilgileri verdi: “Ancak projenin gerçekleşebilmesi için alınması gereken Karadeniz Sahil Yolu geçiş izni, Giresun Belediyesi tarafından aylardır maalesef sürüncemede bırakılmış, sonuçlandırılamamıştır. AB ihale süreçlerinin uzunluğu dikkate alındığında; söz konusu izin işlemi en geç mart ayı başında sonuçlandırılamadığı takdirde projenin bu yıl içerisinde sözleşmeye bağlanma ihtimali kalmayacak ve dolayısıyla hibe kaybı kaçınılmaz hale gelecekti. Söz konusu izin işlemi, AB projelerindeki sorumluluk paylaşımı gereği Giresun Belediyesi’nin sorumluluğundadır. Giresun Belediyesinin sorumluluğunu yerine getirmemesi üzerine, AB hibe yatırımlarını yakinen takip eden Cumhurbaşkanlığı FRIT/IPA Ofisi tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığına konuya müdahale ederek ivedi olarak çözme talimatı verilmiş ve muhtemel bir hibe kaybının önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Giresun Atıksu Projesinin hayata geçirilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinatörlüğünde çalışmalar yürütülmektedir. Dileriz Giresun Belediye’sinin ihmali Giresun için telafisi zor kayıplara neden olmaz. Belediyenin ihmalinden kaynaklanacak zararı önlemeye çalışıyoruz”.

Öztürk “Giresun Belediyesi ile aynı programlama döneminde yer alan Rize Atıksu Projesi de aynı karayolu üzerinde yer almasına rağmen, Rize Belediyesi üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmiş ve geçiş izni almayı başarmıştır” şeklinde konuştu.

Kerim Aksu’nun Öztürk bu iddialarına ne diyeceği merak konusu oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir