Giresun

MİLLETVEKİLİ BÜLENT BEKTAŞOĞLU’NUN FINDIK MÜCADELESİ

CHP MİLLETVEKİLİ BÜLENT BEKTAŞOĞLU “ÜRETİCİ FİYAT DÜŞÜŞÜ NEDENİYLE MAĞDUR, MÜDAHALE EDECEK MİSİNİZ” DİYE SORDU, BAKAN ÇELİK, 2015’İN DESTEK ÖDEMELERİ HAKKINDA BİLGİ VERDİ. BAKANA TEPKİ GÖSTEREN BEKTAŞOĞLU “KAÇAK GÜREŞİYOR, AYRI TELDEN ÇALIYOR. YABANCI SEKTÖRÜN FINDIĞI UCUZLATMASINA SESSİZ KALDILAR. HANİ TMO’YU DEVREYE SOKACAKLARDI” DEDİ

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, fındıkta yaşanan fiyat düşüklüğünün peşini bırakmıyor ve her fırsatta üreticinin mağduriyetini gündeme getirmeye devam ediyor. TBMM Başkanlığına önerge vererek ‘piyasa aktörlerinin yaptığı manipülasyonla fiyatların 15 TL’den bugünkü seviyelere düşürüldüğünü öne süren ve devletin müdahale etmesini isteyen Bektaşoğlu’na, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Faruk Çelik’ten yanıt geldi.

Ama Çelik, CHP milletvekilinin sorularına yanıt vermek yerine; geciken

doğrudan gelir desteği ile ilgili bilgi vermekle yetindi.

BEKTAŞOĞLU BAŞKA BİR ŞEY SORDU, BAKAN FAKLI BİR ŞEY DEDİ
Bakan Faruk Çelik Milletvekili Bektaşoğlu’na yazılı olarak gönderdiği metinde, “16 İl ve 123 İlçede ruhsatlı alanlarda fındık üretimi yapan fındık üretici belgesine sahip üreticilere 2015 yılı ürünü için 170 TL/da alan bazlı gelir desteği verilecektir. Destek ödemesinin 2016 yılı Haziran ayında yapılması planlanmaktadır.

Yapılan bu destekler ve uygulanan politikaların üreticilerimize ve piyasalara önemli katkıları olmuş olup, Bakanlığımızca fındık sektörü yakından takip edilmektedir” dedi
CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu soru önergesinde, şu konuları gündeme getirmişti: “Durumun aciliyeti ve hassasiyeti nedeniyle üreticimizin ve ülkemizin daha fazla zarara uğramaması için ne tür bir politika izleyeceğinizi daha net biçimde açıklayacak mısınız?

Halen üreticinin elinde ‘fiyat yükselir’ diye beklettiği 300 bin ton fındığın olduğu düşünülürse ve pazara fındık akışı sürerken fiyat düşüşünün önüne geçmek içi piyasaları üretici lehine düzenlemek adına ne tür bir müdahale yapacaksınız? “. Alım yapacak” dediğiniz TMO’yu ne zaman devreye sokacaksınız, ne kadar bir kaynakla, ne kadar fındık alacaksınız?”

Bakan Çelik, Bektaşoğlu’nun “yabancı fındık firmalarına Türkiye’ye yatırım yapmaları karşılığında fındık piyasasına müdahale etmeyeceğinize, dair bir taahhütte bulundunuz mu? “ şeklindeki iddiasına ve diğer sorusunu da yanıt vermekten kaçındı. ”

“BAKAN YABANCI FİRMALARIN ADAMI GİBİ DAVRANIYOR”

Bakan Faruk Çelik’in kendisine verdiği yanıtı ‘kaçak güreşiyor, ayrı telden çalıyor’ sözleriyle değerlendiren Bektaşoğlu, “Alan Bazlı Doğrudan Gelir Desteği üreticinin hakkı olan bir şey. Tabi ödeyecekler. Ama üreticinin elindeki fındık ne olacak.Fındık 15 lirayla sezona başladı, 8 TL sınırına indi. Yeni sezon daha da kötü geçecek. Bakan fındıkla ilgili ne yapacağını anlatsın” dedi.  

Çelik’e tepki gösteren Bektaşoğlu,”Bakan ayrı telden çalıyor. Ben O’na, üreticinin elindeki fındığı manipülasyon yaparak ucuzlatıyorlar, piyasayla oynuyorlar, ülke ve üretici kaybediyor. Devlet olarak müdahale edilmeli diyorum, o destek ödemelerini anlatıyor. TMO’ya fındık aldırıp üreticiyi ezdirmeyeceğiz lafını ne çabuk unuttu. İsteseler fındık fiyatına müdahale edebilirlerdi. Ama yabancı sektörün adamı gibi davranıyorlar. Türkiye’ye konuçlanmış yabancı alıcılara ucuz fındık sağlamak için var güçleriyle uğraşıyorlar. Önergemde belirttiğim gibi bu firmalara tahhütte bulundular. Bu bakan bu iktidar olduğu sürece üreticinin yüzünün gülmesi mümkün değil” dedi. 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir