Manşet Üstü

MEVZU FİDAN DEĞİL…

Değerli okuyucularım geçtiğimiz hafta sonu piraziz’de Piraziz gündemini meşgul eden olaya şahit olduk. Piraziz’ in tek resmi gazetesi bizim Piraziz Gazetesi genel yayın yönetmeni olarak işlerimin yoğunluğu sebebiyle konunun yakın takipçisi olarak uzakdan da olsa takip ettim.
İlçemizde yaşanan olaylar benide derinden üzdü.
Devletin kestiği parmak acımaz değimiyle piraziz’de bitmek bilmeyen sorunların ardı arkası dur durak bilmiyor. Birilerinin hırs ve egoları yüzünden devletin mülki amirlerini karşı karşıya getirenler utanmadan sahte hesaplar vesilesi ile yorumlar paylaşıyor.
Bu durumu ve durumları Piraziz halkı çok iyi biliyor;
Ve seçtikleri başkanları Hüseyin Görgülüoğlu’na sahip çıkıyor.
Bu vesile ile birçok telefon aldım. İlçemizin tek ulusal ve yerel bazda tek gazetecisisiniz, yazılarınızı bekliyoruz denilince yazmak hasıl oldu.
Değerli okuyucularım
Şimdiii gelelim asıl konumuza:
Piraziz’de Belediye Başkanı-Kaymakam ekseninde yaşanan fidan dikme gerginliğine neden veya suçlu aramıyorum. Ama bu olayda kaymakamın seçtiği yöntemi doğru bulmuyorum. Yazılı-yazısız kuralları, hukuku, teammülleri yok sayıp, şifahi emirle, polis zoruyla müdahale, işçilerin suçlu gibi görülüp kazma küreklerinin toplatılması yanlıştır.
Keşke daha devlet şevkatiyle yaklaşılsaydı.

Bu görüntülerden sonra ilçenin seçilmiş belediye başkanınına hizmet engeli çıkarıldığı şeklinde bir genel kanı oluşmuştur.
Hele de yönetim sisteminin bir gereği olarak, kamu görevlilerinin devletin değil, iktidar temsilcisi gibi görüldüğü günümüzde CHP’li başkan mağdur konumda görülmüştür.

Halbuki o alana fidan dikilmesinin kime ne zararı var? Herkes bu soruyu soruyor. O alanın boş olarak tutulması, bilinmeyen bir gelecekte, bilinmeyen bir kaymakamın, bilinmeyen bir projesi için bekletilmesi, o zamana kadar da ticari alan olarak kullanılmasından yana mı olunmalı. Tabi ki hayır…

Bu olayın hemen akabinde, “Kimse Piraziz halkına yapılan hizmete engel olamaz.Bu karardan derhal vazgeçilmeli.
Bu alan halkındır.
Unutulmasın ki; bu alanın işgalden kurtarılarak kamuya ait olmasını Başkan Hüseyin Görgülüoğlu sağladı. Kaldı ki bu konuyu tüm Piraziz halkı da biliyor.
İki kurumun uzlaşmasını bekliyoruz” şeklindeki cümlelerle görüşümü sosyal medya hesaplarımdan da paylaşmıştım.
Gene aynı görüşteyim.
Aslında konunun çok kolay şekilde çözülecek bir sorun halindeyken bu şekilde büyütülmesi, İki hizmet kurumunun bu biçimde gereksiz bir çatışma içine sokulması, kimseye bir yarar sağlamayacaktır. Hatta bundan en çok da Piraziz halkının zarar göreceği muhakkaktır.
Dolayısıyla sağduyulu olmakta, sukunet çağrısı yapmakta yarar var.

Bu çatışmadan birileri yararlanıyor, menfaat sağlıyor, olan da Piraziz halkına oluyor. İlk rauntun galibi Kaymakam ve alan üzerinden siyasi, ticari rantlarını kovalayanlar oldu.

Sonuç olarak;. Ak Parti muhalif partilere mensup belediye başkanlarının olduğu yörelere hizmet dağıtımında adil davranmıyor. Adeta orada yaşayanları cezalandırıyor.
Piraziz de bu ilçelerden birisi. Bakanlıkların ödenekli, projeli büyük yatırımlarını istiyoruz.
Belediye Başkanı Hüseyin Görgülüoğlu, düzenlediği basın toplantısında ‘fidan dikimi engeli’ üzerinden geçmişte yaşadıklarını, özellikle müfettişlerle kıskaç altına alınmasını, çalışamaz hale getirilmesini örnekleriyle anlattı.
Yani mevzu sadece fidan değil. Arkasında önünde pek çok şey var.
Halk bunu görüyor ve anlıyor. Takdir de edecektir mutlaka.

Her şeyi zamana bırakmakta fayda var.
Kalın sağlıcakla.
TİNGADER Tüm İnternet Gazeteciler Derneği Kadınlar Kurulu Başkanı Nur Kılıç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir