Giresun

‘MEDYA DUAYENLERİ’ İTİRAFTA BULUNDU

Basın İlan Kurumu ve Giresun Üniversitesi'nin (GÜ) işbirliğiyle Tirebolu İletişim Fakültesi'nde düzenlenen   'Medya ve İletişimde Tecrübe Paylaşım Günleri' konferansı, konuşmacıların anılarını anlatırken yaptıkları itiraflara sahne oldu. İlk itiraf Doğan TV Spor Genel Yayın Yönetmeni İlker Yasin'den geldi.

 

 

TORPİLLE İŞE GİRMİŞ

DSC_5639

Spor Programcısı İlker Yasin, 1972 yılında TRT'nin açmış olduğu sınava Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la birlikte katıldığını ancak kazanamadığını ifade etti.  Yasin, "sınavı kazandım ama işe girmemi Süleyman Demirel sağladı. Bir miting sırasında gittim yanına anlattım, arkadaki adama talimat verdi, kısa bir süre sonra işe başladım" dedi. Yasin'in öğrencilere 'işe girmek için birisini bulun'anlamına 

gelen sözleri ise tartışma yarattı.

Dediğine göre  Yasin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile de asker arkadaşı..

Aynı bölümde konuşan Beyaz TV programcısı Kadir Çelik de itirafını kendisine yönelik patron baskısı üzerinden yaptı. Kanal 6 TV'de 'Objektif' isimli programı yaparken kendisine patronunun baskı yaptığını söyleyen Çelik, bu tür baskıların hep olduğunu iddia ederek "biz başbakanın masasına yumruk vurarak hesap soran genel yayın yönetmenleri gördük" dedi.

DSC_5686

TUNCAY ÖZKAN'A AĞIR SUÇLAMA

Gazeteci Nuray Başaran ise; Akşam Gazetesi Ankara Temsilciliği döneminde o zaman AKP Genel Başkanı olan R. Tayyip Erdoğan'ın mitingini izlememesi ve haber yapmaması yönünde Genel Kurmay Başkanlığı'ndan telefonla aranarak tehdit edildiğini iddia etti. Başaran'ın bir başka iddiası da aynı dönemde göreve getirilen Genel Yayın  Yönetmeni Tuncay Özkan'ın kendisini komutanlara 'irticacı' diye şikayet etmesiydi. Başaran "beni ve çocuğumu takip ettiler. Polise gittim. Sonra da sefer tasıyla karargaha yemek getiren komutana. Beni izletiyorsunuz, buyurun teslim olmaya geldim dedim" diye konuştu.

Başaran bu olaydan sonra işten ayrıldığını iddia etti.
DSC_5644

Bir başka konuşmacı İdris Akyüz'ün itirafı ise güldürdü. Akyüz,Türkiye'yi 70'li yıllarda Yunanistan'a savaşın eşiğine getiren, Hora adlı sismik araştırma gemisi ile ilgili haberi yaparken, İzmir Valisi gibi tersane müdürünü arayıp bilgi aldığını anlattı.

Haber 7 Genel Yayın yönetmeni İbrahim Erdoğan ise Çeçenistan, Bosna savaşlarında yaşadıklarını ağlayarak anlatırken salondakileri duygulandırdı.

Konferansın ilgi çeken konuklarından birisi ise; Prof. Dr. Metin Kazancı oldu. Kazancı sahneye kurulan yazı tahtasında soruları yanıtladı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir