Giresun

LÜTFİ BAYRAKTAR, “FINDIK ALIMINI TMO DEĞİL, FİSKOBİRLİK YAPMALI” DEDİ (Görüntülü Haber)

HABERİN GÖRÜNTÜ LİNKİ 

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, Giresun’da basın mensuplarıyla iftar yemeğinde bir araya geldi. Bayraktar, burada yaptığı konuşmada son 1 yılda 30 milyon lira yatırım yaptıklarını belirterek, “Eskiden Fiskobirlik fındık alıp satan bir kurum pozisyonundaydı. Şimdi ise fındığı işleyip Türkiye’ye ve dünyaya satmaya çalışan bir kurum haline geldi” dedi.
“FİSKOBİRLİK son 10 yıldaki mücadelesiyle artık kimseye bağlı değil. Yani FİSKOBİRLİK ‘A’ partisine, ‘B’ partisine, şuna, buna bağlı değil. Tabii ki hükumetler destek verirse, kamuoyu destek verirse daha büyük işler yapar ama olmasa da FİSKOBİRLİK var, olmaya da devam edecek” diyen Bayraktar, şöyle konuştu: “Eskiden Fiskobirlik fındık alan, depolayan, çürüten veya devlet istediği zaman satan bir kurum pozisyonundaydı. Fiskobirlik’in ihracat yapma yetkisi de var. Ama böyle bir görevi yoktu. Şu anda az veya çok fındığı işlemeye, Türkiye’ye ve dünyaya satmaya çalışıyor. Dolayısıyla FİSKOBİRLİK müdahale alımına fazlasıyla hazır. Üretiyoruz ve satıyoruz. Bu anlamda sosyal sorumluluk yapan ve aynı zamanda ticaret yapmayı öğrenen bir kurumuz”.

“TMO’NUN YAPTIĞINI FİSKOBİRLİK YAPMALI”
Fiskobirlik’in fındıkta müdahale alımına hazır olduğunu ve görevlendirilmesi gerektiği dile getiren Bayraktar, “Şu anda TMO’nun yaptığını FİSKOBİRLİK’in yapması lazım. Mesela önümüzdeki sene fındık alım sezonunda tüm siyasi parti temsilcilerinden, tüm STK temsilcilerinden ve tüm gazetelerden ne duyacaksınız; ‘TMO piyasaya girsin.’.. Ben bu arkadaşların devlet müdahale alımı yapsın demek istediklerini anlıyorum. Ama TMO piyasaya girsin dendiğinde şu anlaşılıyor: ‘TMO müdahale alımı yapıyor. Gayet te iyi yapıyor. FİSKOBİRLİK’e ihtiyaç duyulmuyor’ Dolayısıyla insanlar şunu demeli. ‘Müdahale alımı yapılmalı ama bunu FİSKOBİRLİK de yapmalı’ İnsanlar bunu demeli ki kamuoyu oluşsun. Ve bu kamuoyunun sesi yukarıya daha gür gitmeli. Müdahale alımı yapmadan bizim eskisi gibi olma durumumuz yok” dedi.
Son 10 yılda yaptıkları çalışmalarla FİSKOBİRLİK’in eskisinden daha iyi duruma geldiğini vurgulayan Bayraktar, “Son bir yılda yaptığımız yatırımın maliyeti 30 milyon lira. Az gelebilir ama geçmişte maaş ödeyemeyen FİSKOBİRLİK için önemli bir adım. İhracat rakamımız 100 milyon lira. Denebilir ki az. Ama dün 1 lira satamayan kurum için önemlidir. 1 kilo fındık alamıyorduk. Şimdi 1 aldık, 2 aldık 3 aldık ama aldık” diye konuştu.LÜTFİ BAYRAKTAR, "FINDIK ALIMINI TMO DEĞİL, FİSKOBİRLİK YAPMALI" DEDİ (Görüntülü Haber)Yemeğe FİSKOBİRLİK yönetim kurulu üyeleri Murat Kumaş; Sıtkı Şarman, Genel Müdür V. Turgay Çakmak, EFİT A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Levent Ağca da katıldı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir