Giresun

KUM-ÇAKIL OCAKLARI İŞLETMECİLERİ AÇILMAK İSTİYOR

TSO BAŞKANI 'SORUN YAŞANACAK' DEDİ

22 Ağustos sel afetinin ardından 5 asker 1 dozer operatörünün şehit olduğu Harşıt vadisindeki kum-çakıl şantiyeleri yeniden faliyetlerine başlamak istiyor. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ile faaliyetleri durdurulan Harşit Vadisindeki çakıl ocakları işletmecileri tehlike arz etmeyen ocakların çalıştırılması için  Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu’nu ziyaret etti. İşletmeciler; Ertuğrul Düzgün, H. Salih Kaya ve Hasan Ali Gülsen, sorunlarına çözüm bulunmasını istediler.
İşletme yetkilileri; “Bu bölgede faaliyet yürüten 11 işletmenin bir kısmı kontak kapattı bir kısmıda kısa zaman içinde kontak kapatacaktır.. Dolayısı ile 600 kişilik istihdam kapasitesi de riske girmiş olacak. Ayrıca nakliyede çalışan 300 kamyonda ekstrası. Bizim sorunumuza çözüm üretilmesini istiyoruz.” dediler.
Problemin sadece çakıl ocaklarının olmadığını ifade eden işletmeciler, bu havzanın kapatılmasıyla kum ve çakılın en yakın bölge olan Havza’dan çekilmesinin gündeme geleceğini ve en az yüzde 50’ye yakın fiyat artışının yaşandığını ve konutlarda dahil olmak üzere ev başına yaklaşık 25 – 30 bin TL. arasında ek maliyetin ortaya çıkacağına vurgu yaptılar.
Çakırmelikoğlu ise “gördüğümüz kadarıyla çakıl ocaklarından beton santrallerine, müteahhitlerden tüketiciye varana kadar sorun yaşanacağı görülmektedir.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir