Giresun

“KULE KALDIRILSIN, OSMAN AĞA İSMİ DURSUN” İSTEĞİ…

Türk Eğitim Sen Giresun Şube Başkanı ve KAMUSEN İl Temsilcisi Arif Çetinkaya, Osman Ağa meydanına çevre düzenlemesi projesi kapsamında Giresun Belediyesi tarafından konulan saat kulesinin çan kulesi olduğunda ısrarlı.

Yazılı bir açıklama yapan Çetinkaya, “Giresun Belediyesi tarafından Osmanağa meydanı (Keşap durarğı) ve kazancılar yokuşu çevresi yenilenmektedir. Şu anda ilçe ve köy arabalarının duraklarının olduğu otopark bölümü hizmete girmiştir. Üst kısım çalışmaları devam etmektedir. Çalışmalar devam ederken meydana saat kulesi yapılmıştır. Meydanlara saat kulesi yapılması fikri güzeldir. Ancak bu güzel düşünce meydana konulan Metamorfoz Kilisesinin Çan Kulesi ile tam bir garabet halini almıştır. Kilise çan kulesinin tepesindeki haç yerine ay yıldız konulup kuleye saat monte edilerek saat kulesi olarak Osman Ağa meydanına konulmasının amacı nedir?” diye sordu.

ÇetinkayaTürk Eğitim-Sen olarak taleplerini şöyle sıraladı:

  1. Meydan’ın adı değiştirilmemeli Osman Ağa meydanı olarak kalmalıdır. Tıpkı kurtuluş savaşında olduğu gibi Osman Ağa ve Atatürk meydanlar yolu ile de yan yana olmalıdır. Osman Ağa’nın ismini meydandan kaldıracağız da nerelerde yaşatacağız.
  2. Mevcut kilise çan kulesi kaldırılarak yerine Giresun’a Türk mührü vuracak çağdaş mimaride veya Osmanlı, Selçuklu ve daha önceki Türk Mimarisi izlerini taşıyan saat kulesi yapılmalıdır.
  3. Meydanın kale yönündeki duvarlarına Türk Kurtuluş Savaşını ve Osman Ağa’nın kurduğu 42. ve 47. Alayların düşmana karşı verdiği mücadeleyi temsil eden kabartma resimler yapılmalıdır.
  4. Eğribel’de bulunan Osman Ağa heykeli getirilerek bu meydana dikilmelidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir