GiresunUlusal

KILIÇDAROĞLU’NDAN CANİKLİ’YE SALVO ATIŞ

Hırsızlığın yasayla korunduğunun söyledi ve ekledi: 'Malı götür, hırsızlığı yap, Saray arkanda'...

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin TBMM’deki Grup Toplantısı’nda Nurettin Canikli’ye yüklendi. 20 milyon euro ile sırra kadem basan Ertunç Laçinel’in Canikli tarafından BOYDAK’a kayyum atandığını ve korunduğunu ileri süren Kılıçdaroğlu, “Hırsızlığın yasayla korunduğunu ilk defa görüyorum. Buradan milletime söz veriyorum, hangi kanunu çıkarırlarsa çıkarsınlar bu kardeşiniz onların tamamına hesabını soracaktır” dedi.

TBMM’deki Grup Toplantısı’nda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “Malı götür hırsızlığı yap, Saray kapı gibi arkanda duruyor. Böyle bir kanun dünyanın hangi ülkesinde görüldü?” dedi.

“NİYE KONUŞMUYORSUN CANİKLİ”

Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “15 Temmuz sonrası Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na işte FETÖ ile bağlantılı olan veya iltisaklı olan -neyse artık bir sürü kelime var orada- şirketleri aldılar, o vatandaşların şirketlerini aldılar, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devrettiler. İyi, olağanüstü bir dönem ve bir kanun hükmünde kararname ile devrettiler. Güzel… Başlarına da birer kayyum atadılar. O da güzel… Sonra piyasada simsarlar dolaşmaya başladı. Ellerinde kağıtlar: “Efendim şu fabrikayı kaça almak istiyorsan, ben onu ayarlarım.” Bunlar gezdiler, firma firma gezdiler, sanayici sanayici gezdiler. Bazıları “biz böyle bir rezalete ortak olmayız” dediler ve çekildiler. Nurettin Canikli, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı, bir yakınını getirip Boydak Holding’e kayyum olarak atıyor. Boydak, mobilya sektöründe bir dünya markası kabul edelim. Atıyor oraya… Bir süre sonra diyorlar ki: “Bizim bir yurt dışında bir depo yapmamız lazım.” Ya Almanya’da depo var? “Hayır, depoyu Slovakya’da yapmamız lazım” diyorlar. Oraya dünyanın parasını gönderiyorlar, 20 milyon avro gönderiyorlar. Bu deponun sahibi Ertunç Laçiner aynı zamanda kayyum beyefendinin atadığı, Nurettin Canikli’nin atadığı… Bu para yok şu anda, adam da yok ortada… Yani hem 20 milyon avro yok hem de kendisi yok ortada. Ama Canikli hiç konuşmuyor. Şimdi buradan Canikli’ye sesleniyorum: Niye konuşmuyorsun sen? Bu adamı niye koruyorsun sen?
Daha vahim bir şey: Hani derseniz ki, iktidara gelince bunun hesabını sorarız dersiniz. Bir kanun getirdiler değerli arkadaşlarım. Bunu bizim Kayseri Milletvekilimiz Çetin Arık, Binali Yıldırım’a soruyor, “nedir bu olay” diyor. Bugüne kadar cevap verilmiş değil. Meclis Başkanı da duysun. Binali Yıldırım bu soruya cevap vermemişse, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni tanımıyorum demektir. Onu tanımıyorsa, seni de tanımıyor demektir. Seni tanımıyorsa, o zaman işimiz var demektir.
Aynı şekilde Fuat Oktay’a da soruyor, oradan cevap gelmeyince. Fuat Oktay’dan da tık yok. Niçin? Ya bunların hepsi bu yolsuzluğun ortağı, üzerine gidemiyorlar cesaretle. Üzerine gitselerdi cevap verirlerdi. “Biz yolsuzluklara karşıyız, kul hakkı yemeyiz; kim yolsuzluk yaptıysa üzerine yürürüz meraklanmayın” diye bir yazı yazması lazımdı. O da yazmıyor, o da yazamıyor. Ne oluyor sonra? Bir kanun getiriyorlar, kanuna bakın arkadaşlar:
“Bu şekliyle kayyum atanırsa, kayyumun yaptığı bütün işlemler, karar alan ve görevleri yerine getiren kişilerin bu karar görev ve fiilleri nedeniyle hukuki, idari, mali ve cezai sorumluluğu doğmaz” diyor. Malı götür, hırsızlığı yap, kanun arkanda kapı gibi duruyor, saray da arkanda kapı kapı gibi duruyor. Böyle bir kanunu bu Meclis’e kabul ettirdiler. Şimdi ben AK Parti’ye geçmişte oy veren, Milliyetçi Hareket Partisi’ne geçmişte oy veren bütün kardeşlerime sesleniyorum: Siz böyle bir kanunu dünyanın hangi ülkesinde gördünüz? Despot ülkeler dahil… Hırsızlık yapana, “hırsızlık yapabilirsin, hiçbir sorumluğun olmayacaktır” diye kendi meclisinden kanun geçiren bana bir ülke gösterin, bir ülkeye ya! En geri kalan ülkeyi gösterin…

Hırsızlığın bu boyutlara ulaştığını hiç görmemiş, duymamıştım. Hırsızın yasayla korunduğunu da ilk sefer görüyorum ben cumhuriyet tarihinde; hırsızlığın yasayla korunduğu, yolsuzluk yapanın yanına kâr kaldığı… Balık nereden kokuyordu? Baştan kokuyordu. O malı götürüyorsa, ben de götürüyorum. “Sen götür malı” diyorlar, “meraklanma” diyorlar. Söyleyen kim? Canikli söylüyor bunu. “Meraklanma, biz kanun çıkaracağız, kimse bunun senden hesabını soramaz” diyor. Ama buradan milletime söz veriyorum: Hangi kanunu çıkarırlarsa çıkarsınlar, bu kardeşiniz onların tamamına hesabını soracaktır. Tamamı hesabını soracaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir