Giresun

KILIÇDAROĞLU GİRESUN’DA…

CHP GENEL BAŞKANI'NDAN AKSU FESTİVALİ'NDE MESAJLAR:"BARIŞ AYRI ŞEY,TERÖR ÖRGÜTÜYLE ANAYASA YAPMAK AYRI ŞEY"
DSC_1271

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 36. Uluslararası Aksu Festivali'nin onur konuğu oldu.   DSC_1286

20-23 Mayıs tarihleri arasında Aksu Deresi’nin deniz döküldüğü yerde yapılan festivalin ilk gün törenlerinin açılışını Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu yaptı “4000 yıldır süren bir geleneğin devamını icra edeceğiz. Hititlerden Romalılardan kalan bu geleneği yaşatan siz sevgili Giresunlulara sevgilerimi sunuyorum.”dedi. Giresun Valisi Dursun Ali Şahin,ise “ Giresun maviyle yeşilin yanında da beyazın buluştuğu şehidi ve gazisi bol bir il. Bu festival tıpkı nevruz gibi bölgede baharın müjdeleyicisi bir festival. Bu festivaller sayesinde insanların birlikteliğini sağlanıyor. Birlik beraberliğimizi pekiştiriyor. Buradaki kalabalık bizleri sevindiriyor.”şeklinde konuştu.

DSC_1300

CHP Genel BaşkanI Kemal Kılıçdaroğlu, yaptığı konuşmada, “sizler burada “4 bin yıllık geleneğe sahip çıkıyor yaşatıyorsunuz ben de sizlerleyim, aranızdayım. 4 bin yıllık geleneğe sahip çıkmak demek Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne sahip çıkmak demektir. Biz de CHP’liyiz. Yani geleneğimize, halkın geleneklerine sahip çıkan bir partiyiz. Hepimiz kendi geleneklerimize sahip çıkacağız” dedi. 

Çözüm sürecine ilişkin değerlendirelerde bulunan Kılıçdaroğlu “Yeni bir süreç başlatıldı. CHP’ye 'niçin bu sürece destek vermiyorsunuz?' diye soruluyor. Bilmediğimiz bir sürece nasıl destek verebiliriz.
Barışı istemeyen mi var ? Ancak barış ayrı bir şey, 76 milyonu terör örgütünün ağzına bakmasını kabul etmeyiz. Oturup terör örgütüyle Anayasa görüşmeleri yapmak ayrı bir şey.

CHP olarak mecliste olduğumuz sürece Türk lafı Anayasa'dan çıkartılamayacaktır. Bedenlerimiz çiğnenmeden bu gerçekleştirilmesine müsaade etmeyeceğiz. Mustafa Kemal Atatürk’ün Anayasa kuruluş bölümünden çıkartılmasına müsaade etmeyeceğiz. Bizim ortak değerlerimiz, bu ülkenin ortak değerleridir. Bize kimse demokrasi dersi veremez. Siz nasıl ki 4 bin yıllık geleneğinizi yaşatıyorsanız, sahip çıkıyorsanız biz de hem bağımsızlığımıza hem de özgürlüğümüze sahip çıkacağız” diye konuştu

fq

SACAYAKATAN GEÇTİ DENİZE 7 ÇİFT BİR TEK TAŞ ATTI

CHP Lideri Kılıçdaroğlu yaptığı konuşmanın ardından festival kapsamında dilek tutup üç defa saç ayaktan geçip, denize 7 çift, bir tek taş atarak gelenekleri sembolize etti. Saç ayaktan geçerken tuttuğu dileği açıklamayan Kılçdaroğlu, “Bütün dertlerim ve kederlerim denize” diyerek dere ile denizin birleştiği yere sırtını dönerek "derdim belam denize' diyerek taş attı.
Törenlere ayrıca CHP Genel Başkan Yardımcıs Haluk Koç, Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu, Ordu, Tekirdağ, Sarıyer belediye başkanları , Azerbaycan Şeki  ve Giresun’un karedeş şehri Sagae Belediye Başkanı, Vali Yardımcıları Bekir Özkök ve Yüksel Çelik, Giresun Üniversitesi Rektör Vekili Prof.. Dr. Mahir Kadakal, İl Genel Meclis Başkanı Osman Öden, TSO Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, bazı il genel meclis üyeleri, bazı siyasi partilerin yetkilileri, daire müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve binlerce vatandaş katıldı. 

cats

Aksu Festivali daha sonra Giresun, ABD, Japonya, Litvanya,Polonya ve KKTC gelen yabancı halkoyunkarı ekiplerinin gösterileriyle devam etti.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir