GiresunManşet Üstü

KEŞAP’TAKİ FAKÜLTE YANGINI AYDINLATILMALI

Keşap Turizm Fakültesi’nde meydana gelen yangın sıradan bir yangın gibi değerlendirilmemelidir. Arkasındaki sır perdeleri ve aydınlatılması gereken gerçekler ve cevaplanması gereken sorular var.
Bunun için de öncelikle çıkış nedeninden başlayarak kapsamlı bir idari ve adli soruşturmayla yangınla ilgili gerçekler ortaya çıkarılmalı ve insan iradesi dışındaki basit gerekçeler bulunarak üzeri kapatılmamalıdır. 
Yapım ve teslim aşamasına kadar giden süreç de bu soruşturmada irdelenmelidir.
İtfaiye tutanağı yeterli görülmemelidir. 

Milyonlar harcanmış o güzelim bina daha 2 yaşını bile doldurmadan neden durup dururken yanar? 

İkincisi ve en can alıcı soru; bu binanın yangın başta olmak üzere diğer güvenlik riskleri için bir denetim yapılmış mıdır, yapıldıysa en son ne zaman yapılmıştır? Bir rapor veya tutanak tutulmuş mudur? Altında kimlerin imzaları vardır?
Binada yangın alarmı var mıdır, devreye girmiş midir? 

Ve gelelim asıl soruya…
Küçük bir çatı yangını olarak başlayan bu yangın 5-6 saatte kontrol altına alınabilmiştir. Bu süreçte Keşap Belediyesi’nin yetersiz kaldığı muhakkak. Hatta hortum boyu bile ateşe ulaşamamış. Ancak özellikle Giresun Belediyesi’nin katkısı ne olmuştur? Giresun ve ilçe belediyelerinin, kurum, kuruluşların ve Ordu Belediyesi’nin araç, gereç, ekipmanları ve insan kabiliyetinin devreye sokularak müdahalesinde bir gecikme olduğu sevk ve organizasyonda yetersiz kalındığı ifade edilmektedir. 

Bu görevi yerine getirecek bir kriz masası neden kurulmamıştır da, yetki ve sorumlu belirsizliğine  imkan sağlanmıştır.  Yangının başından beri orada olan Rektör Prof.Dr.Yılmaz Can’ın nelere tanık olduğunu merak etmekteyim. 

Hadi bunlar bir yana Karadeniz bölgesi illerinin hiçbirinde böylesi yangınlara havadan müdahale edebilmeyi sağlayan uçak, helikopterler neden yoktur? Yarın başka bir yerde, hatta ormanlarımızda yangın çıkarsa nasıl bir yöntem izlenecektir. 

Bununla birlikte elbette canlarını hiçe sayarak yangının söndürülmesinde etkin görev alan herkesi de takdir ediyorum. 

Evet, özetle bu soruların muhatabı Giresun Valisi Sayın Enver Ünlü’dür.
kendilerinin yangının son aşamasında Keşap’a gelerek yaptığı açıklama hiç tatmin edici olmamıştır. 
Sayın Validen daha kapsamlı bilgilerden oluşan ayrıntılı bir basın açıklaması bekliyoruz. Üniversite yönetiminden de soruşturmasını tamamlamasını, hepsinden önemlisi öğrencilerin eğitimlerinin aksatılmamasını bekliyoruz. 

Bu çağda yangınları kendisi söndüren teknolojiyle donatılmış akıllı binalar yapmak varken kıvılcımla yanıp kül olacak eğitim binaları yapan zihniyeti de sorguluyoruz. Böyle binaların rant getirisi daha fazla tabi. Yanacak ki onarılsın veya bir daha yapılsın. 

Yazık, çok yazık! Ne zaman, aklı, bilimi ve ahlakı bir araya getireceğiz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir