GiresunManşet Üstü

KEŞAP VANAZİT HES’E DURDURMA KARARI

Giresun'un Keşap İlçesi Karadere Köyü Büyükdere-Vanazit deresi üzerinde bulunan Proen Enerji ve Madencilik ve Tic. A.Ş. tarafından yapılan Vanazit HES Projesi, Ordu İdare Mahkemesi tarafından iptal  edildi.2010 yılında ÇED ‘çevresel etki değerlendirmesi gerekli değildir’ kararı mahkemeden geri döndü.

Kesap halkı için iptal davasını açan Derelerin Kardeşliği Platformu’nun kurucusu ve avukatı Remzi Kazmaz, kararla ilgili yaptığı açıklamada, "Türkiye hukuk devletidir. Yaşanan bütün olumsuzluklara rağmen hukuk ve çevre mücadelemiz devam ediyor. Haklıyız ve kazanacağız" dedi.

Ordu İdare Mahkemesi’nin verdiği kararın Karadeniz’de aynı durumda olan dereler için bir kurtuluş kararı olduğunu vurgulayan Kazmaz şunları şöyledi:  "Artık yargı, mahkemeler görevini layıkıyla yapıyor. Sıra hükümette ve sayın Başbakan'da. Onlar kör ve sağırları oynamaya devam ediyor. Derelerin kuruduğunu görmüyorlar mı. Sesimizi duymuyorlar mı? İkizdere’de, Tonya’da, Keşap’ta, Fındıklı’da, Çayeli’nde, Rize’de, Güneysu’da, Düzköy’de, Çaykara’da, Artvin’de halk HES’leri istemiyor. Artık hükümetin yapması gereken tek şey var. O da halkın söylediklerine ve bağımsız yargı kararlarına bakarak bu yanlıştan dönmektir."

Projenin, Çevre Kanunu’na, ÇED Yönetmeliği’ne ve Çevre Hukuku ilkelerine aykırı olduğu, bu konu için hazırlanan HES Projesi birçok eksik ve yanlışlıklarla hatta belirsizliklerle dolu olduğu, çevreyi zarara uğratacağı, pek çok fındık bahçesini keseceği bu nedenle de sebep, şekil, amaç yönlerinden yasaya aykırı olduğu mahkeme kararıyla kanıtlanmış oldu.

Mahkemenin kararı Giresun-Ordu bölgesinde ayrı bir sevinç kaynağı oldu. Davacılardan Adem Kurt "Biz hukuka, avukatımıza hep inandık. Bu karar çok doğru. Bizim köyün bu suya çok ihtiyacı var. Biz çiftçilik ve hayvancılıkla geçiniriz. Tek geçim kaynağımız fındıktır. Eğer HES devam etseydi bu dere kesinlikle kuruyacaktı. O zaman bizim buralarda yaşam alanlarımız da kalmayacaktı. Zaten köyün yarısı göç etti biz de buralardan gitmek zorunda kalacaktık" dedi.

Davacı ve Derelerin Kardeşliği Platformu Giresun Temsilcisi Emrullah Şalvarlı ise, "Karadeniz’de bütün vadilerde hep aynı uygulama var. 2 yıldan beri davalı şirket vadi üzerinde hukuka aykırı birçok iş yaptı. Şimdi bu yapılanlar milyonlarca dolar masraf oldu. Milletin parası çarçur edildi. Bu projelerin elektrikle ilgisi yok. Dereler üzerindeki bu tehlikeli ve kirli oyunlar bir an önce bitmelidir. Hem şirketin harcadığı trilyonlara yazık, hem bunca yapılan doğa tahribatına yazık. Bu dereler kurursa biz nereye gideceğiz. Bu bela bütün Karadeniz’de. Bir an önce bu yanlış uygulama bitsin" diye konuştu.

Bilindiği gibi geçen hafta İkizdere Şimşirler Köyü’nde derelerin sularının kuruduğundan ötürü vadide nöbet tutan kadınlara jandarma tarafından kötü muamele ve şiddet uygulanmış, hatta dayak yiyen köylüler bu sefer de adliyede suçlu olarak hakim karşısına çıkmıştı.

Bölgede halk huzursuz. Halk ile Jandarma’nın sürekli karşı karşıya gelmesi de yıllardır huzur içinde yaşayan bu insanların yaşam alanlarına yapılan bu saldırılara karşı direnmeleri, bölgede gelecek günlerin daha zorlu geçeceğine işaret ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir