GiresunKültür - Sanat

KEŞAP TARİHİ YAZILIYOR


Milliyetçi Hareket Partili Keşap Belediyesi önemli bir kültür hizmetine imza attı. Keşap Tarihi yazılıyor. "Doğu Karadeniz’de Bir Kıyı Kasabası: Keşap"  adlı 450 sayfalık kitap, araştırmacı-yazar Ayhan Yüksel tarafından kaleme alındı


Belediye Başkanı Dr. Nihat Yılmaz'ın duyarlı yaklaşımları sonucu işlerlik kazanan proje hayata geçiyor..


Başkan Yılmaz, daha önce Keşap Kazası Nüfus Defteri’ni bir kültür hizmeti olarak yayınlandığını hatırlatarak, Keşap Tarihi adlı çalışma, bu konuda önemli bir boşluğu dolduracağını söyledi.


Dr. Nihat Yılmaz, açıklamasında şunları söyledi: “Eser, görsel malzemelerle zenginleştirildi. Kitap, Keşap’ın tarihi geçmişini belgelerle ortaya koyuyor. Keşap Tarihi kitabı, “Keşap kasabası, adı, ortaya çıkışı ve tarihi gelişmeler, savaş yılları, millî mücadele yılları, sosyal hareketlilik, eşkıyalık, Micanoğlu hadisesi, mehdi meselesi, göç hareketleri, evlendirme kampanyası, idari yapı, nüfus yapısı, sosyal ve ekonomik yapı, sosyal ve dinî yapılar, belediye teşekkülü, XV ve XX. yüzyıllar köy yerleşmeleri, Cumhuriyet dönemi sosyal hayat, tarihî şahsiyetler, öşür dağılımı, vefat eden redif askerler, istiklal harbi şehitleri ve gazileri, idareciler, çeviri yazılar, resim ve belgeler” bölümünden oluşuyor.


Kitabın yazarı Ayhan Yüksel, Keşap Tarihi için “Öncelikle bu boşluğu görüp destek veren Dr. Nihat Yılmaz’a teşekkür ediyorum. İdarecilikte kültür ayağını ihmal etmemişler, diğer yerleşim yerlerine örnek olmuşlardır. Kitap ilmî kıstaslara göre arşiv kaynaklı belgeler esas alınarak yazılmış, sözel ve görsel malzemelerle de desteklenmiştir. Millî Mücadele dönemi Keşap, Topallı’nın bugüne kadar hiçbir yerde yayınlanmayan evrakından yazılmıştır. Hemen herkes bu kitapta köyünü, atasını bulacak ve iftihar edecektir. Bu kitapla Keşaplıların asabiyet duygusu bir kat daha kuvvetlenecek, atalarının geçmişte yaptıkları ile bir kez daha onur duyacaklardır”.


Yılmaz, Keşap Belediyesinin yeni bir kültür hizmeti adlı kitap yılbaşında kitapçı vitrinlerinde yerini alacak” dedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir