GiresunManşet Üstü

KERİM AKSU’NU KOLTUĞU

KERİM AKSU’NUN KOLTUĞU…

Belediye Başkanı Kerim Aksu’nun Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli’yi makam koltuğuna oturtması bazılarınca yadırgandı. Hatta Aksu’nun, plaket vermek için ayağa kalkıp Canikli’yi beklerken çekilen  yakasını iliklemiş haldeki fotoğrafı, el pençe divan durdu şeklinde yorumlandı. Sanki inanç ve ilkelerinden vazgeçmiş gibi değerlendirip sert üsluplarla suçlayanlar da oldu.

59ee4yx339zes9ckq42fn9

Oysa bu bir protokol kuralıdır. Makam sahibi davetini yapar, konuk isterse icabet eder. Ama genelde makama saygı gereği oturmazlar.
Yani, otursa da oturmasa da bir şey fark etmez.
Aksu’nun koltuğuna pek çok Bakan, en son ise Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu oturmuştu.

23 Nisan’da çocuklar da oturuyor. Kadınlar gününde de bir kadın meclis üyesi…

Sayın Canikli neden oturmasın?..

Bana göre normal.
Zaten Aksu’nun koltukta gözü yok, özellikle 30 Mart’tan sonra oturmuyor.

 

Ama mesele oturma, oturtma değildir.

Sayın Canikli’nin, 12 yıl sonra, 9 ay sürecek ve siyasi yaşamıyla birlikte sona erecek Bakanlığının ilk günlerinde, Aksu’nun ise 5 yıl 5 aylık görev süresi boyunca ilk kez Belediyeyi ziyaret etmesi manidardır.

Bir kere şuna inanmıyorum.

Canikli’nin Bakan olduktan sonra, siyasi kültürü haline gelen çatışmadan vazgeçip, hizmet için uyum ve işbirliği içinde bütün kamu yöneticileriyle çalışma kararıyla, eskiyi bir tarafa koyup, yeni bir sayfa açma adına bu ziyareti yaptığını sanmıyorum.

Huylu huyundan vazgeçmez!…

Çünkü eğer değişmiş olsaydı Giresun’da çatışma içinde olduğu bir diğer önemli kurumu üniversiteye de giderdi, ziyaret ederdi. 
Yapmadı. Demek ki niyet başka.

Belediyeyi önemsiyor.

 

Bence belediye ziyareti bir projedir.
Özellikle Canikli cephesinde Belediye üzerinden iş ve işlemlerini yürüten ve bazı beklentileri olan kişi ve kuruluşlar, bu ikiliyi bir araya getirerek hak ve menfaatlerini güvence altına almak istemişlerdir.

Çünkü iki farklı kutbu olan iki güç merkezinin birbirlerini çekmeleri, birleşerek tek güç olmaları, kendilerini de güçlendirecektir.

Kaldı ki Canikli ve Aksu’nun ayrı iken ve de çatışırken hem kendilerinin hem de siyasi paydaşlarının çok şey kaybedecekleri bellidir.

 

Bu ‘ittifakın’ sonucunda bundan sonra neler olacağını hep birlikte göreceğiz.
Özellikle TOKİ’nin işleri, Dolgu alanları vesaire…

 

Koltuk önemli değil, oraya otursunlar. Yeter ki Sayın Canikli ve Aksu Giresun’un hak ve menfaatleri üzerine oturmasın, kimseyi de oturtmasın.
 


 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir