GiresunManşet Üstü

KERİM AKSU FIRTINA GİBİ GERİ DÖNDÜ

30 Mart yerel seçimlerinde yeniden belediye başkanlığı görevine seçilen Kerim Aksu, seçim sonrasında düzenlediği ilk basın toplantısında, belediye ve kendi hakkında yöneltilen eleştirilere ve AKP tarafından ortaya atılan iddialara cevap verdi.

“MİLLETVEKİLİ ADAYI OLMAYACAĞIM”

Başkan Aksu, makamında düzenlediği basın toplantısına milletvekili adayı olacağı şeklindeki iddiaları yanıtlayarak başladı. “Bırakıp kaçacak diyorlar. Bunlar sadece dedikodu ve karalamadan ibaret. Halkım bana 5 yıl yetki verdi. Görevimin başındayım” diyen Aksu, “defalarca söyledim, yine söylüyorum. CHP’de aday olacakların önünü açmak için söylüyorum. Aday değilim. Herkes kadar benim de aday olmak hakkım. Ama olmayacağım. 5 yıl halkıma verdiğim sözleri tutacağım, vaat ettiğim projeleri gerçekleştireceğim. Bu dedikoduları çıkarıp gündem saptırmak istiyorlar. Halbuki Cumhurbaşkanlığı seçimine odaklanmamız lazım. ” diye konuştu.

“OTOGARI PEŞKEŞ ÇEKMEK İŞTİYORLAR. DERTLERİ BAŞKA”

Belediyenin arsa tahsisi yaptığı özel hastane konusunu da değinen Aksu, belediye olarak işsizliğin önlenmesi için her türlü projeye destek verdiklerini belirterek şöyle konuştu:” 5 yıldızlı otele de destek veriyorum. Her ne kadar yöntemi yanlış olsa da bu şehre Titanic gelsin, Hilton gelsin. Özel Hastaneyi de destekliyorum. Sermaye dışarı gitmesin. Giresun’a gelecek her türlü yatırımı destekliyorum. Giresun’a yapılması planlanan 3. Özel hastane yerine terminal yapılacağı ortaya atılıyor. Soruyorum sizlere Giresun’un acil terminale ihtiyacı var mı, yok. Şu anda terminal olarak kullandığımız 13 dönüm yer Milli Emlak’a ait. Çıktığımız anda kime peşkeş çekecekler bilmiyorum. Dertleri terminal değil. Bu şehrin çocukları işsiz. İstihdam yaratmak istediğimizde hemen karalamaya çalışıyorlar. Mehmet Geldi 3 yıldır milletvekili. Hangi hizmeti yapmış. 50-100 kişiye iş mi bulmuş. Nereyi kime satarız peşindeler  ”

AKSU:”ÖZEL HASTANEYE ORTAK DEĞİLİM”

Özel hastane için ruhsat alındığını, İçişleri Bakanlığı’nın da onay verdiğini hatırlatan Aksu, “3. Özel hastane için eski petrol ofisi arsasının verilmesini eleştirenlere bir önerim var. Samimi iseler otel yapmaya kalktıkları binayı hastane için versinler. Kısa sürede hastane hizmete girer, yüzlerce kişi iş bulur. “ önerisinde bulunduktan sonra, “dedikodu ile şaibe yaratıyorlar. Varsa bir hukuksuzluk gider hakkını arasın. Engel olan mı var. Biz 52 müfettişe hesap verdik.Dedikodu ile bu ile hizmet gelmez. Şehre yatırım gelmesini istemek suçsa, ben suçluyum Sizler hizmet yaptınız da engel mi olundu? “diye sordu.

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Aksu, özel hastaneye ortak olduğu iddialarına sert çıktı ve “değil benim 3. Dereceden bir akrabamın, yakınımın ortaklığını bulsunlar, bu görevi hemen bırakırım” dedi.

Kerim Aksu, “Benim orayı yatırımcıya vermekle vicdanım rahat. 10 yılda onca işyerlerinin kapanmasına neden olanlar, yeni yatırım getiremeyenler, işsizliğe çözüm bulamayanların vicdanları rahat mı bilemiyorum”.dedi.

“GİRESUN  BELEDİYESİ BATMIYOR, DİMDİK AYAKTA”

“Belediye batıyor” açıklamalarına da yanıt veren Aksu, şunları söyledi:

“Bazıları Belediyemizi başarısız göstermek için her yolu deniyor. Seçim döneminde başlatılan ve devam ettirilen bir konu var. Belediyemiz iflas ediyormuş. Arkadaşlar, bunları söyleyenler, öncelikle ilçe belediyelerine baksınlar. Görele Belediyesine baksınlar. Bütçelerinin iki katı borç var. Arkadaşlar şunu mu merak ediyor. Biz her türlü engeli koyuyoruz, bunlar hala daha yıkılmadı. Biz mart, nisan, mayıs, haziran maaşlarını ödedik, yatırımlara da devam ediyoruz. Alt yapı, yol, park bahçe çevre düzenlemesi yapıyoruz. Batan bir belediye bunları yapabilir mi. Giresun Belediyesi bölgenin belki de en güçlü belediyesi durumundadır” 

DSC_9508

"ONLAR 15 LİRALIK ÇEŞME PEŞİNDE, BEN 15 TRİLYONLUK PROJENİN PEŞİNDEYİM FARKIMIZ BU”

Dolgu alanların belediyeye verilerek halkın hizmetine sunulmasını isteyen Başkan Aksu,  “Hacı Hüseyin’deki dolgu alanı bizim, 2011 yılından mahkeme kararı var, bize tahsis edildi  Oraya projemizin talebini yeniledik Milli Emlak Genel Müdürlüğüne Defterdarlığa yeniden başvurduk. Hacı Hüseyin’deki dolgu alanı için hukuki mücadelemiz devam ediyor. Bunu mutlaka başaracağız, dolgu alanını geri alacağız. Anayasa Mahkemesi de olsa başvuracağım. Burayı söke söke alıp, halkın hizmetine sokacağım. Dünya da böyle bir örnek var mı bilmiyorum. Şehrin doğu yakasında büyük bir mağduriyet var. Sosyal donatı olarak büyük bir eksiklik var. Halkın oturabileceği, gezebileceği, çocuğunu oynatabileceği nefes alabileceği bir alan oluşturacağız. Projemiz hazır. Bu proje Giresun için çok önemli”

Özel İdare tarafından aynı alana yapılan ve belediyenin su vermediği için eleştiri konusu yapılan çeşmeye de değinen Aksu, alana yapacakları projeyi basın mensuplarına göstererek, “Murşit Gürel’in görevi belediye sınırları içine çeşme yapmak değil. Doldu alanı Giresun Belediyesindir. Çeşme yaparken kime sordun. Belediye diye bir kurum var burada. Nerede, kime yaptırdıkları belki olmayan 3 kuruşluk çeşme. Yapacaksan git köylere yap. Köyler susuzluktan kırılıyor. Bunun üzerinden siyaset yapmak istiyorlar. Benim orada uygulayacağım projem var. 4 yıldır bekliyorum. İçinde yürüyüş alanları, park, çocuk parkı çevre düzenlemesiyle birlikte 15 trilyonluk proje. Ben 15 trilyonluk proje peşindeyim onlar 15 liralık çeşme peşinde. İşte aramızdaki fark bu Ufukları bu kadar.” İfadesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir