GiresunSiyaset

KERİM AKSU, DİSK YAKINLAŞMASI…

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Başkanı Kani Beko, Genel İş Sendikası’nın Giresun Temsilciliğin daveti üzerine geldiği Giresun’da, belediye işçileriyle iftar yemeğinde buluştu.

Burada bir konuşma yapan Beko, taşeronluk uygulamaya konulmasından bugüne 12 bin işçinin hayatını kaybettiğini belirterek,” Bir norm kadro yasası çıkartıldı mutlaka bu yasa kaldırılmalıdır. Bu yasalarla taşeron sistemi başladıktan sonra ülkemizde 12 bine yakın işçi iş kazalarında hayatını kaybetti. Dünyada iş kazalarında 2. olduk. Bunlar alın yazısı değildir. Örgütlü olmadıktan sonra ölümleri durduramayız.” dedi.

Kani Beko,şunları söyledi: “ İşçinin taşeronu olmaz, işçi işçidir. Taşeron yasası derhal değiştirilmelidir. Taşeron yasası ile işçi sağlığı ve iş güvenliğini yok ettiler. En son Soma faciası bunun en somut ve acı tablosudur. Biz DİSK ve Genel İş Sendikası olarak devlete, partilere bağlı değiliz. Biz yetkiyi ve gücü işçiden alırız. Giresun’da da yetkiyi sizden alıp bayrağımızı dalgalandırıyoruz. Belediye Başkanımız, işçi için bir şanstır. İşçi örgütlenmesini savunuyor “

DİSK'in hiçbir siyasi partiyle bağlantısı olmadığını da ifade eden Beko, "Bizim kuruluş ilkelerimiz arasında siyasi partilerle bağımız yok ve bağımsızız. Biz sermayeden, devletten bağımsızız. Biz yetkimizi işçilerden alıyoruz. Yetkili sendika olduğumuzda da bizim önümüzde işçiler olacaktır" diye konuştu.

Belediye Başkanı Kerim Aksu ise konuşmasında, örgütsüz toplumların geleceğini belirleme yetkisi olamayacağına dikkat çekerek şunları ifade etti: “12 Eylül sonrası adı sendika olan görevleri birilerine su taşıyan cilalı sendikalar türedi. İşçinin hakkını koruyamayan, sağlığını, yaşam hakkını savunamayan kuruluşlara maalesef sendika deniyor. Birlik olursanız geleceğiniz güvence altında olur. Biz Giresun Belediyesi olarak taşeron diye adlandırılan işçilerimize en yüksek ücreti veriyoruz. Soma da 301 can gitti. 473 çocuk babasız kaldı. Sizler olabilirdiniz, bizler olabilirdik. O Çocuklar bizim çocuklarımız olabilirdi. Buna çare bulunmalı ve en önemlisi taşeron kaldırılmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir