Giresun

KARAİBRAHİMOĞLU: “GİRESUN’A YAKIŞAN BİR KÜLTÜR MERKEZİ İSTİYORUZ”

Giresun Turizm  ve Tanıtma Derneği, Çevre ve Kültür Derneği Başkanı Nafiz Uğur Karaibrahimoğlu, Giresun’da bir kültür ve sanat merkezi olmamasına tepki gösterdi. Yazılı bir açıklama yaparak değerlendirmelerde bulunan Karaibrahimoğlu, “ Amacımız ve beklentimiz kentin ihtiyaçlarına uygun büyüklükte kullanışlı bir merkezdir. Ancak malesef bugüne kadar bu eksikliği giderici yönde bir adım atılamamıştır”dedi.

                                   “KÜLTÜR MERKEZİ OLMAYAN BİR İLİZ”

Giresun’un, kültür merkezi olmayan tek Karadeniz ili olduğunu, Sokakbaşındaki Özel İdare’ye ait Kültür Sitesi’nin 2012 yılında yıkılarak arsasının belediyeye devredilmesinin ardından 11 yıldır yeni bir merkez yapılmadığını ifade eden Başkan Karaibrahimoğlu,  bu neden Giresun’un salondan, kültür-sanat etkinliklerden mahrum bırakıldığını, sosyal yaşama engel olunduğunu vurguladı.

Uğur Karaibrahimoğlu, “İlimizde bu süre içinde uygun salon olmadığından Devlet Tiyatrosu, özel tiyatrolar, senfoni orkestraları, konser, sergi gibi etkinlikler gerçekleşmemiştir. Kentin gelişmesi durdurulmuştur” dedi.

“880 YERİNE 440 KİŞİLİK KÜLTÜR MERKEZİ YAPILMAK İSTENİYOR, YERİ UYGUN DEĞİL”

Atatürk Lisesi yerleşkesi içerisinde projelendirilen 440 kişilik kültür merkezininin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın resmi sitesinde 880 kişilik merkezler içinde gösterildiğini iddia eden Karaibrahimoğlu, açıklamasında şunları söyledi: “Başta Mimarlar Odası olamak üzere kentimizdeki herkesin karşı çıktığı bu proje üç kez ihale edilmek istenmesine rağmen ihaleye giren olmadığı için iptal edilmiştir. İyi ki de böyle olmuştur. Çünkü oradaki alan küçüktür, bir kültür merkezi yapılacak boyutta değildir ve yeri yanlış seçilmiştir. Kültür Merkezleri için öngörülen imar yönetmelığine uygun değildir. Projesine bakıldığında bir merkezin içinde olması gereken üniteler arsa küçüklüğü nedeniyle ya düşünülmemiş veya ebatı küçültülmüştür.  İkincisi 440 kişi kapasiteli projede bu kadar kişilik bir otopark yeri gösterilmemiştir. Protokol araçlarının dışında etkinlik izlemeye gelenlerin araçlarını bırakacakları otopark olmaması, yönetmeliğe aykırıdır.  Ayrıca önünden sahil yolu ve her iki tarafından bağlantı yolu geçmesi, yanında ve arka kısmında okulların, spor salonu,yüzme havuzu, rezidansi alışveriş merkezlerinin yarattığı trafik yoğunluğunun daha da artmasına neden olacak, o bölgedeki şu anda var olan trafik keşmekeşi çözümsüz hale gelecektir.

En önemlisi de nasıl olsa yapıldı diye Giresun’a başka bir KültürMerkezi bir daha yapılmayacaktır.”

                                    “BU PROJEDEN VAZ GEÇİLMELİ”

Projenin şehrin paydaşlarına, STK’larına, yerel yöneticilerine sorulmadan, görüş ve öneri almadan, eleştirileri dinlemeden başlatıldığını söyleyen Uğur Karaibrahimoğlu, ihalesi üç kez iptal edilen bu projeden vaz geçilmesini ve başka bir alana kültür merkezi yapılmasını istedi.  

“İçinde her türlü kültür ve sanat etkinliğinin gerçekleştirilebileceği ses, ışık gibi teknolojilerin kullanıldığı, salonlar, sahneler ve ünitelerin, otopark ve park alanlarının olduğu, dış ve iç görünmüyle örnek bir mimari projeyle tasarlanmış, kentin prestijini yansıtan, Giresun’a yakışan, bir yerleşkesi olan Kültür Merkezi istiyoruz” diye görüşlerini belirten Karaibrahimoğlu, “ilimizi temsil eden milletvekillerine, Vali ve belediye başkanına, siyasi partilere ve ilgili kurum ve kuruluşlara çağrıda bulunuyoruz; bu projeden acil olarak vaz geçilmeli ve gerçek bir kültür merkezi yapılması için arayış içinde olunmalıdır” dedi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir