GiresunManşet Üstü

KARAİBRAHİM RESTİ ÇEKTİ

CHP Giresun Belediye Meclisi adaylarını belirlemek için cumartesi günü temayül yoklaması yapacak ve 2212 kayıtlı üye, müracaat eden 25 aday adayından 14’ünün listede 1.sıradan başlayarak tek haneli rakamlardaki yerlerini belirleyecek. Yoklamaya 25 aday adayından 17’si katılacak.

Ancak Listedeki diğer çift hanelerde yer alacak 14  isim ve 3 kişilik kontenjan adaylarının belirlenmesi, partide ciddi sıkıntı yaratmış gibi görünüyor.

“Genel merkez adayların sıralaması ve kontenjanları belirleme yetkisini bize bıraktı” diyen CHP İl Başkanı Eşref Karaibrahim, temayüle katılmayacak olan 8 kişinin özellikle Kerim Aksu’nun kontenjan adayı olarak duyurulmasına tepki gösterdi. Karaibrahim, “hiç kimsenin yeri garanti değil. Listede yer alacaklar diye bir şey yok. Keşke onlar da temayüle girselerdi” diye adeta rest çekti.

CHP İl Başkanı, henüz bu konuda adayları Kerim Aksu ile görüşmediklerini il-ilçe, kadın, gençlik kolları olarak bir araya gelerek karar vereceklerini söyledi ve ekledi: “son sözü il başkanlığı söyleyecektir”….

 Eşref Karaibrahim, cumartesi günü belediye meclisi adaylarını belirlemek için yapılacak olan temayül yoklamasında, müracaat eden 17 kişinin yarışacağını belirterek, geri kalan 8 kişinin temayüle girmeyecek olmasının ‘adaylıkları kesin’ diye değerlendirilmemesi gerektiğini söyledi.  

Adeta rest çeken Karaibrahim, ‘Belediye Başkanı Kerim Aksu’nun kontenjan adayı ‘diye duyurulan isimler konusunda kamuoyunda yanlış intibalar oluşmasını önlemek için bu açıklamayı yapma gereği duyduğunu söyledi.                                   

Karaibrahim, “25 aday adayımız var. Bunlar dışında 8 kişi, yoklama girmeden kontenjan adayı olduklarını  beyan etmişlerdir. Ama bu demek değil ki adaylıkları kesin, mutlaka listede yer alacaklar, yerleri garanti diye bir şey yok. Keşke onlar da temayüle girselerdi” dedi

Karaibrahim, şunları söyledi:  “Genel merkez aday belirleme yöntemini örgüte bırakıyor.  Müracaat edenler içinden iki kişi istifa etti.  Geri kalan 25 kişi içinden üyelerimiz  1-3-5-7 gibi tek rakamlı liste sıralamasını belirleyecek. Diğer 2-4-6-8 gibi çift rakamlı liste sıralamasında yer alacak 14 kişilik listeyi de başkan adayımı, İl-ilçe , kadın, gençlik kolları bir araya gelip belirleyeceğiz. Ancak Son sözü yine il başkanı söyleyecek” dedi.

Eşreff Karaibrahim, 2212 kayıtlı delege ile yapılacak olan seçimlerde; 17 aday adayının katılacağını, üyelerin bu isimlerde en az 7 en fazla 14’ünün ismini işaretleyeceklerini belirtti.   

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir