GiresunSağlık

KAMU-SEN’TEN TIP HASTANESİ ÖNERİSİ

Türkiye Kamu-Sen İl Temsicisi Arif Çetinkaya, Tarım İl Müdülüğü arkasındaki araziye Giresun Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi yapılması çalışmalarına destek verilmesini istedi. Yazılı bir açıklama yapan Çetinkaya, “bu zamana kadar komşu illerimiz olan Rize’de Tıp Fakültesi hizmete girdi. Ordu Tıp Fakültesinin inşaatı devam ediyor, bitmek üzeredir. Giresun’da bırakın inşaatı daha temel atılmadı” dedi.

TOKİ ye devredilen SEKA arazisi üzerinde Üniversite ile ortak kullanılacak bir şehir hastanesinin yapılacağının açıklandığını  ancak bugüne kadar bu konuda da adım atılmadığını söyleyen sendika temsilcisi Arif Çetinkaya, görüşlerini şöyle sıraladı:”Yapılacak bu hastane zaten sorunu çözmeyecektir. Yeni bir Tıp Fakültesi hastanesi ve eğitim binası yapılana kadar geçici bir çözüm olacaktır.

Giresun Üniversitesi yönetimi kendi gayreti ile Nizamiye mahallesindeki eski sağlık meslek lisesi binasını düzenleyerek Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenim gören Giresun Tıp Fakültesi öğrencilerinin Giresun’da öğrenim görmelerini sağladı. Rektörlüğün Tıp Fakültesinin yapılması için yaptığı girişimler henüz sonuç vermedi. Bu tıp öğrencileri şimdi hastanelerde staja (uygulama derslerine) başladılar. Fakat ilimizdeki hastaneler bu konuda ne kadar yeterlidir. Bunu Giresunluların takdirine bırakıyorum”.

ELEŞTİRENLERE TEPKİ: "TIP FAKÜLTESİ İÇİN HANGİ ADIMI ATTINIZ"…

Üniversite yönetimine yönelik eleştirileri de değerlendiren Çetinkaya,” Bizler yıllardır bu konuda çözüm önerirken hiçbir destek vermeyenlerin rektörlük seçimi sürecine girildiğinde basında tıp fakültesinin yetersizliği konusunda açıklama yaptıklarını gördük. Şimdi mi aklınız başınıza geldi? Giresun’u hatırladınız? 2007 yılı mayıs ayında Resmi Gazetede yayımlanarak açılışı yapılan tıp fakültemizin yetersizliğinin giderilmesi için bunca geçen uzun süreye rağmen hangi adımı attınız? Hangi çalışmayı yaptınız? Bu sorunun Giresun kamuoyu cevabını bekliyor. Gelin hiç olmazsa bundan sonra Giresunlular olarak hep beraber tıp fakültemize sahip çıkalım”ifadesini kullandı .

Arif Çetinkaya, Sorunun çözümü Giresun’a Tarım İl Müdürlüğü yanında Tıp Fakültesi için ayrılan araziye tam donanımlı yeni bir tıp fakültesi binasının hastanesi ve eğitim birimleri ile bir an önce yapılmasını önererek, milletvekilleri ve STK’ların rektörlüğün çalışmalarına destek vermelerini istedi. 
Kamu-Sen İl Temsilcisi Arif Çetikaya açıklamasında, “başta iktidar partisi milletvekilleri olmak üzere, tüm milletvekillerimiz, siyasi partilerimiz, sivil toplum kuruluşları destek vermeli, tıp fakültemizin temeli atılmalı ve yeterli ödenek aktarılarak inşaatı hızla bitirilmelidir. Unutulmasın ki tıp fakültesinin yapımının gecikmesinde payı olanlar Giresunluların hakkını ödeyemezler. Giresunlular bu hizmeti çoktan hak etti.

Tıp fakültesinin gelecekteki ihtiyaçlar doğrultusunda büyüyeceğini, diş hekimliği fakültesine bağlı kurulacak hastanenin de bu alanda oluşacağını düşünerek bu arazinin yanında bulunan arazilerinde Üniversiteye devri yapılmalı, gerekli kamulaştırma yapılabilmesi için kaynak ayrılmalıdır”                                                                                                                

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir