GiresunManşet Üstü

KAMU ÇALIŞANLARA ANKARA’YA YÜRÜYOR

KESK, DİSK, TMMOB, TTB, cumartesi günü Ankara’da “Yolsuzluk, Yoksulluk, Zulüm Düzeninden Hesap Sormak İçin; özgürlük, barış, demokrasi, adalet ve emek mitingi” adı altında bir miting düzenliyor. KESK Şubeler Platformu adına bir basın toplantısı düzenleyen Eğitim-Sen Şube Başkanı Hayri Şenel, yaşanan son gelişmeleri “On bir yıllık iktidar olan  AKP ve gizli ortağı Gülen Cemaati arasındaki ittifak bozuldu ve etrafa rüşvet, yiyicilik, haksız kazanç yayıldı” sözleriyle değerlendirdi.

Şenel, herkesi düzenleyecekleri mitinge davet ederek, “Önümüzdeki dönem AKP'nin hesap verme dönemi olacak.”dedi

YOLSUZLUKLARDAN HESAP SORMA MİTİNGİ

Şenel, sendika yöneticileriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında, “AKP ve gizli ortağı “ Darbelerle Hesaplaşacağız!” , “ Demokrasi Getireceğiz!” diye iktidar oldu. Ancak, eskisini aratır, baskıcı, otoriter bir düzen kurdu.

Bu yeni düzende,  emeğe saygı yok,  demokrasi yok, adalet yok, özgürlük hiç yok!

AKP, toplumu muhafazakâr zihniyeti doğrultusunda  yeniden şekillendiriyor. Diğer taraftan küresel sermayenin talepleri doğrultusunda neoliberal politikalarla emekçilerin  haklarına saldırıyor” dedi.

“Ağızlarını açtıklarında  “Allah, Peygamber, din, iman” sözcükleri dökülenlerin dünya malına tamah ettikleri,  lüks içinde yaşadıkları,  paraya taptıkları açığa çıktı.

Her iki tarafın ortaya attıkları iddialar itiraf niteliğinde. İki tarafında  masum olmadığı görülüyor.  Yolsuzluk, yoksulluk ve  zulmün sorumlusu, ortağı olduğu ortada”diyen Hayri Şenel,  AKP ve gizli ortağı “ Darbelerle Hesaplaşacağız!” , “ Demokrasi Getireceğiz!” diye iktidar oldu. Ancak, eskisini aratır, baskıcı, otoriter bir düzen kurdu.Bu yeni düzende,  emeğe saygı yok,  demokrasi yok, adalet yok, özgürlük hiç yok!” diye konuştu.

Şenel sözlerini şöyle sürdürdü: “İnsanların yaşam alanlarına müdahale ediliyor. Kadınlar muhafazakar zihniyetin kurbanları, her gün kadın cinayetlerine tanık oluyoruz. İşyerlerinde erkek şiddetine maruz kalıyorlar.

Sendikalara, meslek odalarılar sürüyor. Yönetici ve üyeleri sudan gerekçelerle gözaltına alınıyor, soruşturmalara uğruyor ve tutuklanıyor. Basın açıklamaları dahi “ yasal “ kovuşturmalara tabii tutuluyor. Anayasal haklarımız yok edilmeye çalışılıyor.

Bu uygulamalar “Artık Yeter!” dedirtiyor. Tepkiler artıyor, toplumsal duyarlılık büyüyor. Halk parkına, mahallesine, vadisine, dağına sahip çıkıyor. Kamu emekçileri “ Satış Sözleşmesini” reddediyor ve GREVE gidiyor.

Dünün kahramanları, bugünün darbecilerine paralel çetelere dönüşüyor. Yolsuzluk operasyonu yapan kamu emekçileri açığa alınıyor, görev yerleri değiştiriliyor.

Artık yoksulluk, yolsuzluk ve kirlilik gizlenemiyor. Hiçbir şey artık eskisi gibi olamaz, olmayacak. Aylardır “ bu daha başlangıç” diyoruz.  Önümüzdeki dönem AKP'nin hesap verme dönemi olacak”.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir