Giresun

KALE TELEFERİKLE 5 DAKİKA….

GİRESUN KALESİ'NİN TELEFERİĞİNİN TAŞIYICI BANDI 280 METRE OLACAK, 8 KİŞİLİK 21 KABİN 1000 KİŞİ TAŞIYACAK….

Projeyi hazırlayan firma yetkilileri tarafından verilen bilgilere göre teleferik; 5 direk üzerine kurulacak olan teleferik, 5 metre rakımlı çıkış istasyonundan hareketle, 116 metre rakımında dönüş istasyonuna ulaşacak olup, toplam uzunluğu bin 280 metre, seyahat süresi 5 dakika olacak. 8 Kişilik 21 kabin olarak düşünülen projede, kabinler arası 144 metre olacak ve yukarı yönde saatte 1000 kişi taşıma kapasitesi bulunacak.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Vali Şahin, projeyle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “Giresun Kalesine Teleferik projesi çalışmalarında verdiğimiz çabaların sonuçlarını yavaş yavaş almaya başladık. Şu anda ihale aşamasına kadar getirdiğimiz proje ile ilgili son detaylar ele alınmaktadır.

Yoğun uğraşlarımız sonucu Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından projesi onaylanan teleferiği, yap-işlet devret modeli ile yaptırmayı planlamaktayız. Devlete hiçbir maliyeti bulunmayacak teleferik projesinin yapımı için gerekli çalışmalarda son noktaya gelinmiş olup, gerçekleştirilecek ihale sonucunda yapımına en kısa sürede başlanılarak, 5-6 ay gibi bir sürede tamamlanmasını hedefliyoruz. Projenin hayata geçirilmesi ile Giresun Turizmi ayrı bir ivme kazanacaktır. Teleferik projesi tamamlanarak valiliğimize teslim edildi.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir